Βιωματική δράση και διαδικτυακή συζήτηση με το Ευρωπαϊκό δίκτυο κατά της βίας

Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης στο πλαίσιο του προγράμματος : «ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ (EPAS)» υλοποίησε δράση (που βασίστηκε στο εκπαιδευτικό υλικό GEAR against IPV που εκπονήθηκε από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο κατά της Βίας) στο τμήμα Γ2 την Παρασκευή 19/2/2021 και 26/2/2021  με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών σε θέματα έμφυλης βίας και υγιών σχέσεων ανάμεσα στα φύλα.

Τα παιδιά προβληματίστηκαν με αφορμή ζητήματα της επικαιρότητας, σχεδίασαν τροχούς ισχύος και σεβασμού με τη βοήθεια της υπεύθυνης καθηγήτριας , κ. Μπουζιάνη Σταυρούλας, ΠΕ 02 και συζήτησαν πάνω σε διάφορα σχετικά θέματα που προέκυψαν στην πορεία της βιωματικής δραστηριότητας. Στη συνέχεια συνομίλησαν διαδικτυακά με τις υπεύθυνες του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά της Βίας (ΕΔκΒ), κ. Πετρουλάκη Κική και κ. Τσιριγώτη Αντωνία, οι οποίες απάντησαν με χαρά στις πολλές απορίες τους.

Ήταν μια πολύ δημιουργική πρωτοβουλία που την χαρήκαμε όλοι και όλες.