Δημιουργία αφισών για την ημέρα της γυναίκας

Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης στο πλαίσιο του προγράμματος: «ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ (EPAS)» υλοποίησε δράση δημιουργίας αφισών για την ημέρα της γυναίκας στα τμήματα Γ5 και Γ7 την Δευτέρα 08/03/2021 και Τρίτη 09/03/2021,  με σκοπό την  αφύπνιση, ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα έμφυλης βίας και κατ’ επέκταση των σωστών σχέσεων ανάμεσα στα φύλα.

Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε σε δυο ώρες. Κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας συζητήθηκαν οι προκλήσεις και οι προκαταλήψεις που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες  και η βία που ασκείται πάνω τους με διάφορους τρόπους καθώς επίσης και η ανάγκη αλλαγής νοοτροπίας της ελληνικής πραγματικότητας.

Τα παιδιά προβληματίστηκαν με αφορμή το εκπαιδευτικό υλικό του βιβλίου τους και τέλος δημιούργησαν τις αφίσες βασιζόμενοι στις ιδέες που προέκυψαν μετά από τις συζητήσεις τους μέσα στην τάξη υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Κουτσογιάννη Παναγιώτας, ΠΕ 06.