Ημερίδα με θέμα: “Η Ευρωπαϊκή Ένωση κοντά στους νέους”

Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης, στο πλαίσιο του προγράμματος που υλοποιεί, με τίτλο ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ (EPAS) και σε συνεργασία με το Europe Direct Ξάνθης, την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020 πραγματοποίησε ενημερωτική ημερίδα με θέμα: “Η Ευρωπαϊκή Ένωση κοντά στους νέους”.  Η Υπεύθυνη Πληροφόρησης του Europe Direct Ξάνθης κ. Βαμβακά Ζωή ενημέρωσε τους μαθητές έξι τμημάτων της τρίτης τάξης Λυκείου σε δυο διαφορετικά groups (συνολικά 140 άτομα) για τα προνόμια της εκπαίδευσης σε χώρες της Ε.Ε, για την στρατηγική της Ε.Ε στον τομέα της εκπαίδευσης και κατάρτισης, καθώς και για την κινητικότητα της νεολαίας στην Ε.Ε, είτε μέσω δράσεων είτε μέσω εθελοντισμού. Στην συνέχεια αναπτύχθηκε διάλογος με τους μαθητές και επιλύθηκαν οι απορίες τους γύρω από ζητήματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η δράση υλοποιήθηκε ύστερα από πρόταση των Senior και Junior Ambassadors του σχολείου μας.