ΠΑΣΧΑ

Πασχαλινές δραστηριότητες

Βάγιο βάγιο το βαγιό τρώμε ψάρι και κολιό

και την άλλη Κυριακή τρώμε το παχύ αρνί.

Σήκω Λάζαρε και μη κοιμάσαι,ήρθε η μάνα σου από την πόλη.

Σου ‘φερε χαρτί και κομπολόι, γράψε Λάζαρε, γραψέ Δημήτρη.

Το χεράκι μου θέλει λεφτούτσκα, το καλαθάκι μου θέλει αβγούτσκα.

Πάντα και του χρόνου.

Αυτά είναι τα κάλαντα που λένε τα παιδιά την Κυριακή των Βαΐων. Από την Κυριακή των Βαΐων αρχίζει η Μεγάλη Εβδομάδα. Τη λέμε Μεγάλη όχι γιατί έχει περισσότερες μέρες από τις άλλες αλλά γιατί συνέβησαν σπουδαία γεγονότα για την ανθρωπότητα.

Σάββατο του Λαζάρου

Ο Χριστός ανασταίνει τον φίλο του, τον Λάζαρο.

Κυριακή των Βαΐων

Ο Χριστός μπαίνει στα Ιεροσόλυμα και ο λαός τον υποδέχεται με βάγια.

Μεγάλη Δευτέρα

Γιορτάζουμε την μνήμη του Πάγκαλου Ιωσήφ και το γεγονός της ξηρανθείσης συκής.

Μεγάλη Τρίτη

Είναι αφιερωμένη στην παραβολή των δέκα παρθένων που μας διδάσκει να είμαστε σε συνεχή επαγρύπνηση.

Μεγάλη Τετάρτη

Είναι αφιερωμένη στην άλειψη  του Χριστού με μύρο από μία αμαρτωλή γυναίκα και στην προδοσία του Ιούδα.

Μεγάλη Πέμπτη

Την Μεγάλη Πέμπτη ο Χριστός έπλυνε τα πόδια των μαθητών του. Έγινε ο Μυστικός Δείπνος και η Προδοσία του Ιούδα.

Μεγάλη Παρασκευή

Ο Ιησούς παραδίδεται στους στρατιώτες. Του φορούν κόκκινη χλαμύδα, του βάζουν αγκάθινο στεφάνι και καλάμι στο χέρι αντί σκήπτρου. Τον φτύνουν, τον χτυπούν στο πρόσωπο και στο κεφάλι, τον χλευάζουν, του δίνουν τον Σταυρό για να πάει στο Γολγοθά. Έπειτα τον Σταυρώνουν ανάμεσα σε δύο ληστές και του δίνουν να πιει ξύδι αντί για νερό. Πεθαίνει πάνω στον Σταυρό. Παίρνουν το σώμα του οι μαθητές του και το θάβουν σε ένα μνημείο κλείνοντας την πόρτα με μία μεγάλη πέτρα.

Την Μεγάλη Παρασκευή γίνεται η περιφορά του επιταφίου σαν αναπαράσταση της κηδείας του Ιησού.

Μεγάλο Σάββατο

Το Μεγάλο Σάββατο οι Αρχιερείς και Φαρισαίοι σφράγισαν τον τάφο τοποθετώντας μία φρουρά από στρατιώτες για να μην πάρουν οι μαθητές το σώμα του Χριστού.

Κυριακή του Πάσχα

Γιορτάζουμε την Ανάσταση του Χριστού.