Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ

Αγαπητά μου μαθητούδια,

Στο μάθημα αυτό θα ασχοληθούμε με την Ακρόπολη.

Ας παρακολουθήσουμε πρώτα ένα βίντεο από την εκπαιδευτική τηλεόραση (πατήστε στην εικόνα):

Και τώρα, ας γυρίσουμε χιλιάδες χρόνια πριν μέσα από τη χρονομηχανή της εικονικής αναπαράστασης της ακρόπολης που θα δείτε στα παρακάτω βίντεο. Παρακολουθήστε έναν πολεμιστή να επισκέπτεται τα πιο σημαντικά μνημεία και μάθετε γι’ αυτά.

Και τώρα, δέστε τις αλλαγές πάνω στον ιερό βράχο της Ακρόπολης, που η ιστορία του ξεκινά πολύ πριν τον Περικλή, στα χρόνια της Μυκηναίκής εποχής, της εποχής , δηλαδή, που γέννησε μυθικούς ήρωες όπως ο Θησέας, ο μυθικός βασιλιάς της Αθήνας,  και φτάνει ως τις μέρες μας.

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ  ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 3000 Π.Χ. ΕΩΣ  ΣΗΜΕΡΑ

Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ, ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ

Σχετικά με Ελένη Παπαποστόλου

Δασκάλα στο 12o Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Περισσότερες πληροφορίες
Δημοσιεύθηκε στην ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΒΙΝΤΕΟ, Δ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ και χαρακτηρίσθηκε , , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.