Κουζινομαγειρέματα-Θέατρο Σκιών

Συγγραφέας: 3o Δημοτικό Σχολείο Επανομής | Κατηγορία Γενικά | , στις 14-01-2021

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα “Έθιμα και Παραδόσεις”, τα δύο τμήματα της Α’ δημοτικού ξεκίνησαν την έναρξη των μαθημάτων για το νέο έτος 2021 με γλυκιές κατασκευές, σκορπίζοντας αρώματα βανίλιας στο σχολικό χώρο. Με μεράκι και ζήλο επιδόθηκαν όλοι μαζί μαθητές και εκπαιδευτικοί στην κατασκευή του πιο γλυκού γλυκού του κόσμου(όπως αναφέρεται στο μάθημα “Στο ζαχαροπλαστείο του Γλυκόσαυρου”)
Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, οι μαθητές παρακολούθησαν μέσω βιντεοπροβολής “θέατρο σκιών, Καραγκιόζης”. Στη συνέχεια προσπάθησαν να αυτοσχεδιάσουν σε διαλόγους παίζοντας μέσα στην τάξη. Σε λίγα λεπτά είχε στηθεί η Παράσταση:  σκηνή (ένα άσπρο πανί), συσκότιση, ένας φακός και οι απαραίτητες φιγούρες.   Γελάσαμε και διασκεδάσαμε τόσο πολύ που σκεφτήκαμε να καλέσουμε όλα τα παιδιά του σχολείου να μας παρακολουθήσουν.