ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

Το Π.ΕΠΑ.Λ. Ηγουμενίτσας ιδρύθηκε το 2021 με το ΦΕΚ B 2503 – 11.06.2021 και προέκυψε από την μετατροπή του 1ου ΕΠΑ.Λ. Ηγουμενίτσας σε Πρότυπο ΕΠΑ.Λ.

Στη διάρκεια των προηγούμενων ετών το ΕΠΑ.Λ. Ηγουμενίτσας συμμετείχε σε πολλαπλές δράσεις και δραστηριότητες (όπως π.χ. καινοτόμες κατασκευές, θεατρικές παραστάσεις, προγράμματα περιβάλλοντος και αγωγής υγείας), διοργάνωσε σεμινάρια και εκδηλώσεις, είχε συμμετοχές σε προγράμματα Erasmus+, ενώ οι μαθητές του πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις και εισαγωγές σε σχολές της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Ιατρική σχολή, Αριστοτέλειο Παν/μιο Θεσ/νίκης, Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο κ.ά.) Επίσης στον τομέα του αθλητισμού υπήρξαν σημαντικές διακρίσεις, τόσο ατομικές όσο και ομαδικές. Η ομάδα ποδοσφαίρου του ΕΠΑ.Λ. Ηγουμενίτσας κατάφερε να βρίσκεται στην πρώτη οκτάδα πανελλαδικά.