Τομέας Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας

Ο Τομέας Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να εξειδικευτούν και να απασχοληθούν σε πεδία σχετικά με την υγεία, την πρόνοια και την ευεξία.

Πρόκειται για απαιτητικά επαγγέλματα, με έντονους ρυθμούς, τα οποία απευθύνονται σε άτομα που χαρακτηρίζονται από οργανωτικότητα, υπευθυνότητα, ψυχικό σθένος, ενσυναίσθηση, κοινωνικές δεξιότητες, αγάπη για το συνάνθρωπο και ικανότητα εργασίας υπό πίεση. Η διάθεση προσφοράς προς το συνάνθρωπο και η ανάγκη να θέσεις τον εαυτό σου στην υπηρεσία όλων εκείνων που νοσούν αποτελούν βασικές προϋποθέσεις για να επιλέξεις επαγγέλματα Υγείας.

Περισσότερα: https://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/stoixeia-epal-p-epal-ek/perigrafi-tomeon-eidikotiton/tomeas-ygeias

Σχετικό video: Έκθεση “Το ΕΠΑ.Λ. δημιουργεί”- Τομέας Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας (short)

Στο Π.ΕΠΑ.Λ. Ελευσίνας λειτουργούν οι ειδικότητες:

1. η ειδικότητα του Βοηθού Νοσηλευτή
  2. η ειδικότητα του Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων

Ειδικότητα: Βοηθός Νοσηλευτή

.jpg
Ο βοηθός νοσηλευτή εκπαιδεύεται θεωρητικά και πρακτικά σε όλες τις διαδικασίες και τεχνικές που εφαρμόζονται στα νοσηλευτικά ιδρύματα και στις άλλες υπηρεσίες παροχής ιατρικής φροντίδας.
Συνεργάζεται στενά με ιατρούς κάθε ειδικότητας και φροντίζει τους ασθενείς ως προς την τήρηση της θεραπευτικής και φαρμακευτικής αγωγής τους, αλλά και στην εξυπηρέτηση των διαφόρων νοσηλευτικών τους αναγκών.
Προετοιμάζει τους ασθενείς για ιατρικές εξετάσεις και παρέχει πρώτες βοήθειες κατά την εισαγωγή τους στο νοσοκομείο ή κλινική
Βοηθάει σε κάθε είδους επέμβαση ή εγχείρηση

Μπορεί να εργαστεί σε:

• Δημόσιες ή ιδιωτικές Νοσηλευτικές Μονάδες (Νοσοκομεία, Κλινικές, Κέντρα Υγείας,
  • Υγειονομικούς Σταθμούς Πρώτων Βοηθειών, Κινητές Μονάδες Επείγουσας Ιατρικής ΕΚΑΒ),
  • Κέντρα Αποκατάστασης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες και Γηροκομεία,
  • Ιδιωτικά Ιατρεία, Πολυϊατρεία και Διαγνωστικά Κέντρα,
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι, υπό ιατρική παρακολούθηση.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους μέσω πανελληνίων εξετάσεων σε τμήματα ΑΕΙ.

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι της ειδικότητας αυτής κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Ανατομια-Φυσιολογία ΙΙ, Υγιεινή, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά.

Ειδικότητα: Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων
.jpg

Ο βοηθός βρεφονηπιοκόμων αποκτά γνώσεις και δεξιότητες για να:

• συμβουλεύει τη μέλλουσα μητέρα σχετικά με την εγκυμοσύνη και τη φροντίδα του νεογέννητου
  • ασχολείται με την αγωγή και φροντίδα βρεφών και νηπίων
  • φροντίζει για τη σωστή διατροφή, καθαριότητα και τη βοήθεια του βρέφους ή του νηπίου στο βάδισμα, στις κινήσεις και στην ομιλία
  • ακολουθεί το ημερήσιο πρόγραμμα του βρεφονηπιακού και παιδικού σταθμού συμβάλλοντας στην ψυχική, σωματική και λεκτική ανάπτυξη του παιδιού
  • ενημερώνει και συμβουλεύει τους γονείς για τη σωστή φροντίδα των παιδιών

Μπορεί να εργαστεί

• σε Δημόσιους και ιδιωτικούς Βρεφονηπιακούς Σταθμούς,
  • σε Κέντρα Δημιουργικής απασχόλησης παιδότοπους, κατασκηνώσεις,
  • σε Μαιευτήρια (Τμήμα Φροντίδας Νεογνών) και σε Κέντρα Οικογενειακού Προγραμματισμού,
  • σαν ελεύθερος επαγγελματίας, αναλαμβάνοντας την φροντίδα βρεφών και νηπίων στο σπίτι.