Τομέας Μηχανολογίας

Ο Τομέας Μηχανολογίας απευθύνεται σε άτομα που επιθυμούν να ειδικευθούν και να απασχοληθούν σε πεδία της μηχανολογίας.

Τα Μηχανολογικά Επαγγέλματα απαιτούν οργανωτικές ικανότητες, μεθοδικότητα κι ιδιαίτερη υπευθυνότητα για την εκτέλεση των μελετών που εκπονεί ο Μηχανολόγος Μηχανικός. Ακόμα, σημαντικά προσόντα για τα επαγγέλματα αυτά είναι η ευχέρεια στο τεχνικό σχέδιο, στους υπολογισμούς και στις μετρήσεις, καθώς και η καλή αντίληψη των μηχανών ή του χώρου. Ο δυναμισμός, η συνέπεια και η πρακτική σκέψη είναι επίσης θετικά προσόντα για την άσκηση των επαγγελμάτων, τέλος, απαιτούνται διοικητικές ικανότητες, ικανότητες συνεργασίας και επικοινωνίας και ομαδικό πνεύμα, διότι συχνά οι επαγγελματίες αυτοί αποτελούν μέλος μιας ομάδας εργασίας.

Περισσότερα: https://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/stoixeia-epal-p-epal-ek/perigrafi-tomeon-eidikotiton/tomeas-mixanologias

Σχετικό βίντεο: Έκθεση “Το ΕΠΑ.Λ. δημιουργεί”- Τομέας Μηχανολογίας (short)

Στο Π.ΕΠΑ.Λ. Ελευσίνας λειτουργούν οι ειδικότητες:

1. η ειδικότητα του Τεχνικού Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών
  2. η ειδικότητα του Τεχνικού Οχημάτων
  3. η ειδικότητα του Τεχνικού Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

Ειδικότητα: Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

.jpg

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών μπορεί να:

• χρησιμοποιεί και να εφαρμόζει τα μέσα και τα μέτρα προστασίας και υγιεινής,
  • εξασφαλίζει την τήρηση των προδιαγραφών και ασφαλείας των εργαλειομηχανών,
  • εκτελεί σύμφωνα με τα σχέδια εργασίες κατεργασίας σε εργαλειομηχανές

Μπορεί να εργαστεί:

• σε βιομηχανίες ή βιοτεχνίες κεφαλαιουχικών ή καταναλωτικών αγαθών, εμπορικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων, ως τεχνίτες συντήρησης
  • σε υπηρεσίες συντήρησης και επισκευής μηχανολογικού εξοπλισμού.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους μέσω πανελληνίων εξετάσεων σε τμήματα ΑΕΙ και ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι της ειδικότητας αυτής κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Στοιχεία Μηχανών, Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά.

Ειδικότητα: Τεχνικός Οχημάτων

.jpg

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Οχημάτων:

• αποκτά δεξιότητες που τον καθιστούν ικανό να εργαστεί σε διάφορους τομείς που σχετίζονται με το αυτοκίνητο.

• στους οργανισμούς ΔΕΚΟ
  • σε Δημόσιες υπηρεσίες,
  • σε συνεργεία επισκευής αυτοκινήτων, οχημάτων
  • σε βιομηχανίες παραγωγής αυτοκινήτων
  • σε εταιρείες εμπορίας ηλεκτρολογικών κι ηλεκτρονικών ειδών αυτοκινήτων
  • ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι της ειδικότητας αυτής κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Στοιχεία Μηχανών, Στοιχεία Εσωτερικής Καύσης ΙΙ, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά.

Ειδικότητα: Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

.jpg

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού μπορεί να:

• ασχοληθεί με επιτυχία στην εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή οικιακών και επαγγελματικών ψυγείων και ψυκτικών εγκαταστάσεων,
  • ασχοληθεί με την εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή, τόσο τοπικών κλιματιστικών μονάδων όσο και κεντρικών κλιματιστικών εγκαταστάσεων, κ.ά.

• ως ελεύθερος επαγγελματίας,
  • ως μισθωτός σε επιχειρήσεις (βιομηχανίες κατασκευής ψυγείων και κλιματιστικών, εμπορικές και εργολαβικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων)
  • ως τεχνίτης συντήρησης.

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι της ειδικότητας αυτής κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Στοιχεία Μηχανών, Στοιχεία Ψύξης-Κλιματισμού, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά.