Αρχική » Χωρίς κατηγορία » “Microplastics” Μικρά πλαστικά – Μεγάλη ζημιά

“Microplastics” Μικρά πλαστικά – Μεγάλη ζημιά

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκότων και οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑΛ Σαλαμίνας  θα ήθελαν να ευχαριστήσουν την κυρία Χρυσή Καραπαναγιώτη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας, του Πανεπιστημίου Πατρών, και τους συνεργάτες της Υπ. Διδακτορες κ. Ανδρέα Τζαχρήστα και κ.  Νίκο Μουργκογιάννη, οι οποίοι την Παρασκευή 15-2-2009, στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο: «“Microplastics” Μικρά πλαστικά – Μεγάλη ζημιά», ενημέρωσαν τη σχολική κοινότητα και με μια σειρά διαδραστικών πειραμάτων που αφορούν στα μικροπλαστικά έδειξαν στους μαθητές και τους διδάσκοντες τους τι ορίζεται ως μικροπλαστικό αλλά κυρίως το βαθμό επιβάρυνσης των υδάτινων οικοσυστημάτων από αυτά. Με αυτό τον τρόπο αναδείχθηκε η σημασία της μείωσης της χρήσης των πλαστικών μιας χρήσης στην καθημερινή μας ζωή και η προαγωγή εναλλακτικών μορφών κατανάλωσης.