Απουσίες

ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Όρια απουσιών Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ)

Η φοίτηση χαρακτηρίζεται ως επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.

Αναλυτικότερα:

1) Η φοίτηση των μαθητών/τριών  οι οποίοι/ες παρακολουθούν όλα τα μαθήματα, χαρακτηρίζεται ως εξής:

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει τις εκατόν τριάντα (130) εκ’ των οποίων οι εβδομήντα πέντε (75) είναι δικαιολογημένες και οι πενήντα πέντε (55) είναι αδικαιολόγητες.

2)  Η φοίτηση των μαθητών/τριών  οι οποίοι/ες  παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα Τομέων, Ειδικοτήτων, χαρακτηρίζεται ως εξής:

Επαρκής  χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει  για τη Β’  και Γ’ τάξη Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. τις  εβδομήντα οκτώ (78) εκ’ των οποίων οι πενήντα δύο (52) είναι δικαιολογημένες και οι είκοσι έξι (26) είναι αδικαιολόγητες.

3) Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι/ες να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ (Παρ. 2,  Άρθρο 26   ΦΕΚ 5130/10-09-2024 τ΄Β)

Ο γονέας/κηδεμόνας/ο-η ασκών-ούσα την επιμέλεια κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε για λόγους υγείας από το Σχολείο περισσότερο από δύο (2) ημέρες, είναι υποχρεωμένος/η να προσκομίσει ο/η ίδιος/α, ή να αποστείλει ηλεκτρονικά το αργότερο μέχρι και τη δέκατη (10) εργάσιμη ημέρα από την επιστροφή του/της μαθητή/τριας στο Σχολείο, βεβαίωση δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Η βεβαίωση αυτή μπορεί να χρησιμεύσει ως δικαιολογητικό για τις αντίστοιχες απουσίες. Μετά την ανωτέρω προθεσμία κανένα δικαιολογητικό υποβαλλόμενο εκπρόθεσμα δεν γίνεται δεκτό σε καμία περίπτωση. Κάθε βεβαίωση υποβάλλεται μαζί με αίτηση και καταχωρίζεται στο πρωτόκολλο απαραιτήτως.

Για τη δικαιολόγηση απουσιών δύο (2) ημερών λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων αρκεί υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα/του-της ασκούντος- ούσας την επιμέλεια του/της μαθητή/τριας, και προσκομίζεται από τον ίδιο/τη ίδια ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά σε αποκλειστική προθεσμία δέκα (10) εργάσιμων ημερών μετά τη επάνοδο του/της μαθητή/τριας στο Σχολείο. Με τον τρόπο αυτό τα ως άνω πρόσωπα μπορούν να δικαιολογήσουν τις απουσίες μέχρι 5 (πέντε) ημέρες συνολικά για όλο το διδακτικό έτος.