1ος Σχολικός Διαγωνισμός Κοινωνικής Επιχειρηματικότητας / Βritish Council

Ο διαγωνισμός αυτός βασίζεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Life Skills – Δεξιότητες Ζωής: Αναπτύσσοντας Κοινωνικούς Επιχειρηματίες του British council, που έχει σαν στόχο αφενός να καλλιεργήσει την αντίληψη της κοινωνικής επιχειρηματικότητας και αφετέρου να καλλιεργήσει τις δεξιότητες εκείνες που χρειάζονται σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο με σκοπό την προαγωγή κοινωνίας μας.

Το πρόγραμμα αποτελείται από 6 βασικές δραστηριότητες προσαρμοσμένες στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου, μέσα απο τις οποίες οι μαθητές καθοδηγούνται στο να αντιληφθούν τα προβλήματα της κοινωνίας που τους ίδιους απασχολούν, καθώς και τον τρόπο που αυτά θα μπορούσαν να επιλυθούν δημιουργικά.

Στο τέλος, όποια ομάδα επιθυμεί καταθέτει την ιδέα της και οι 10 καλύτερες παίρνουν μέρος στο τελικό διαγωνισμό, κερδίζοντας πλούσια δώρα για τον εξοπλισμό της τάξης τους. (Καταλυτική ημερομηνία κατάθεσης είναι η Δευτέρα 16 Απριλίου)

Το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ύστερα από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) (Μαρούσι, 03/10/2017. Αρ. Πρωτοκόλλου: Φ.13.1/164630/Δ2) και πως το πρόγραμμα υλοποιείται στα σχολεία και τις σχολές επαγγελματικής κατάρτισης δωρεάν.

Επισυναπτόμενο θα βρείτε το αναλυτικό κείμενο του διαγωνισμού, ενώ για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεση σας, στα στοιχεία επικοινωνίας παρακάτω.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επικοινωνήσετε επίσης και με την υπεύθυνη  κα. Βικτωρία Κυριάκη, στο +30 210 3692337 ή  sτο victoria.kyriaki@britishcouncil.gr

Με εκτίμηση, Μαρία Μπόλη  Τ: +30 6936552850   Email: mariaboli8@gmail.com

Competition-life-skills-developing-social-entrepreneurs

Κατηγορίες: Δραστηριότητες/Διαγωνισμοί. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.