Αφιέρωμα στην παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας (bulling)

Αφιέρωμα στην παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας (bulling) πραγματοποίησε το ΕΠΑ.Λ Κρυονερίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, παρουσιάστηκαν σύντομα βίντεο με σκηνές βίας εκτός και εντός του σχολείου, καθώς και ένα σχολικό πείραμα φοιτητών , που αναδείκνυε την αδιαφορία του περίγυρου μπροστά σε σκηνές βίας στον εκπαιδευτικό χώρο. Επιπλέον, η φιλόλογος κ. Γεωργαντζή Εύη παρουσίασε το ρόλο των στερεοτύπων στον πολλαπλασιασμό των βίαιων συμπλοκών, τόσο στον κοινωνικό, όσο και στο σχολικό χώρο. Τέλος, το λόγο πήρε η προσκεκλημένη ψυχολόγος κ. Κυπραίου Παναγιώτα, η οποία σταχυολόγησε, με διαδραστικό διάλογο, τα αίτια του ανεξέλεγκτου θυμού και στη συνέχεια πρότεινε στους μαθητές τεχνικές διαχείρισης θυμού και αποφυγής συγκρούσεων.