Σεπ 201828

ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΕΠΑΛ

Τι είναι το Μεταλυκειακό έτος – Τάξη μαθητείας των ΕΠΑΛ;

Είναι ένα προαιρετικό σχολικό έτος που απευθύνεται σε αποφοίτους των ΕΠΑΛ που βρίσκονται εκτός απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης. Κατά τη διάρκεια αυτού του έτους ο απόφοιτος συνδυάζει μαθησιακό χρόνο και εργασία σε συνεργαζόμενους φορείς.

Αναλυτικότερα κατά τη διάρκεια του «Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας» θα πραγματοποιηθούν:

Α. «Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας» μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες.

Β. «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας», διάρκειας είκοσι οκτώ (28) ωρών εβδομαδιαίως, επιμερισμένο σε τέσσερις (4) ημέρες για 9 μήνες.

Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευομένων ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη. Για τους κάτω των 25 ετών ανέρχεται σε 17,12€ και για τους άνω των 25 ετών σε 19,64€.

Οι μαθητευόμενοι κατά το διάστημα της εργασίας, υπάγονται στην ασφάλιση του κλάδου ασθένειας, ο δε χρόνος ασφάλισής τους είναι συντάξιμος.

Με την ολοκλήρωση του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας, οι μαθητευόμενοι μπορούν να συμμετέχουν σε εξετάσεις Πιστοποίησης προκειμένου να λάβουν πτυχίο ειδικότητας, επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης επιπέδου 5 (αντίστοιχο με αυτό του ΙΕΚ).

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ – ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-2019

Καλούνται οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ που κατέχουν κάποιο από τα πτυχία που αναφέρονται στη συνημμένη προκήρυξη, αφού λάβουν υπόψη αυτά που ορίζονται στην προκήρυξη, να καταθέσουν αίτηση ηλεκτρονικά στη διεύθυνση e-mathiteia.minedu.gov.gr μέχρι την Τρίτη 02 Οκτωβρίου 2018, ώρα 23:59.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία, παρακαλούμε να απευθυνθείτε στην Π.Δ.Ε. ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ στο τηλέφωνο 2610362415

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ_ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-2019

από κάτω από: Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος – Τμήμα Μαθητείας για το σχολικό έτος 2018-2019