6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Απρ 20168

Οι μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Πληροφορικής του Λυκείου μας συμμετείχαν στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΓΕΛ Πάτρας από τις 7 έως τις 9 Απριλίου 2016.

Η ψηφιακή δημιουργία των μαθητών μας είχε θέμα «Εντοπισμός θέσης κινητού μέσω γραπτού μηνύματος».

Οι μαθητές δημιούργησαν μια εφαρμογή με τη βοήθεια του λογισμικού AppInventor, με την οποία μπορούμε να εντοπίσουμε ένα κινητό τηλέφωνο. Στέλνοντας ένα SMS στο κινητό που θέλουμε να εντοπίσουμε, ενεργοποιείται το GPS και μας στέλνει το κινητό ως απάντηση ένα νεό SMS  με το γεωγραφικό πλάτος και το γεωγραφικό μήκος στο οποίο βρίσκεται. Καταχωρίζουμε τις τιμές των συντεταγμένων στην ιστοσελίδα  http://www.gps-coordinates.net  και εντοπίζουμε την ακριβή θέση του κινητού πάνω στο χάρτη.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τσαλίδης Κωνσταντίνος (ΠΕ19), Χάλλας Κωνσταντίνος (ΠΕ19), Κάντζαρη Βασιλική (ΠΕ19)

Ομάδα μαθητών: Αγγελόπουλος Νικόλας, Αντωνόπουλος Κωνσταντίνος, Καλλιόπουλος Σταύρος, Λίτσι Μπρούνο, Μαντάς Παναγιώτης, Σαμαρτζόπουλος Θόδωρος, Σκαμβούγερας Βίκτορας, Χόρμπας Αθανάσιος

P4071104a  P4071108a