Αρχική » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ » Εορτασμός της 14 Μαΐου 1920 στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κομοτηνής

Εορτασμός της 14 Μαΐου 1920 στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κομοτηνής

Την Παρασκευή, 13/05/2022, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση μνήμης για τον εορτασμό της απελευθέρωσης της Θράκης και της ενσωμάτωσής της στον εθνικό κορμό.

Στη γιορτή παρουσιάστηκε η ιστορία της Θράκης από αρχαιοτάτων χρόνων, η συμβολή των Θρακιωτών στον επαναστατικό αγώνα του 1821,  η ιστορία της Θράκης στους Βαλκανικούς Πολέμους, στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο έως την απελευθέρωση και την προσάρτησή της στην Ελλάδα.

Μαθητές του σχολείου διάβασαν κείμενα για τον Χαρίσιο Βαμβακά, Επαμεινώνδα (Παμίκο) Ζυμβρακάκη, όπως και μαρτυρίες στρατιωτών που έζησαν την ημέρα της απελευθέρωσης της Κομοτηνής. Τέλος, καθηγητές και μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία της σημαίας της πόλης.

Τη σχολική γιορτή προετοίμασε, παρουσίασε και συντόνισε ο φιλόλογος του σχολείου, Χαρακόπουλος Χρήστος, υπ. Δρ. Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

1. 2.