Ηλεκτρονικές τάξεις του ΠΣΔ – Πώς δημιουργώ/διαχειρίζομαι ως εκπαιδευτικός

Η Ηλεκτρονική Τάξη (η-Τάξη, e-Class) είναι μία υπηρεσία της νέας γενιάς του  Παγκόσμιου Ιστού (Web 2.0), η οποία αποσκοπεί στην παροχή ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού για την αποτελεσματικότερη υποστήριξη και εμπλουτισμό της διδασκαλίας των μαθημάτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο. Ως εκ τούτου μπορεί να αξιοποιηθεί για να υποστηρίξει την ανάγκη της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που προέκυψε λόγω της διαμορφωμένης κατάστασης κλεισίματος των σχολείων λόγω του κορωνοϊού.

Στα ακόλουθα εκπαιδευτικά video μπορούμε να μάθουμε ως εκπαιδευτικοί πως να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία αυτή ως δημιουργοί/διαχειριστές ηλεκτρονικών τάξεων για τα μαθήματά μας:

1. Δημιουργία Ηλεκτρονικού Μαθήματος
  2. Ανάρτηση & Διαχείριση εκπαιδευτικού υλικού
  3. Διαχείριση ηλεκτρονικού μαθήματος

Η υπηρεσία της η-Tάξης είναι διαθέσιμη στην διεύθυνση eclass.sch.gr

Για την χρήση της υπηρεσίας ως δημιουργοί/διαχειριστές ηλεκτρονικών τάξεων/μαθημάτων απαιτείται η ύπαρξη λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Αν δεν θυμόμαστε τα στοιχεία μας στο ΠΣΔ (όνομα χρήστη ή/και κωδικός πρόσβασης) συνδεόμαστε εδώ και ακολουθούμε τις οδηγίες.