ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ – «Kι αν ήσουν εσύ;» – Άμφισσα, 9 Μαΐου 2019

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή η παρουσίαση-φεστιβάλ για τα ανθρώπινα δικαιώματα στο πλαίσιο του προγράμματος ΚΙ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ που υλοποιήθηκε σε 8 σχολεία των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας. Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Στην παρουσίαση συμμετείχαν 100 περίπου μαθητές και μαθήτριες από τα ΓΕΛ  Άμφισσας και Ιτέας, το ΕΠΑΛ Άμφισσας, το ΕΕΕΕΚ Άμφισσας, τα Γυμνάσια Γαλαξιδίου και Δελφών, το Μουσικό Σχολείο Άμφισσας και το Δημοτικό Σχολείο Χρισσού ενώ την παρακολούθησαν περίπου 300 μαθητές/μαθήτριες, εκπαιδευτικοί και γονείς και μέλη της Μονάδας Ψυχικής Υγείας Φωκίδας. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές/μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς τους που μας συγκίνησαν με τις παρουσιάσεις τους!

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΕΠΑΛ Άμφισσας για τη φιλοξενία της εκδήλωσης!

(Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο της Δ.Δ.Ε. Φωκίδας,  http://dide.fok.sch.gr/, 24-5-2019)