Διευκρινίσεις σχετικά με την πρόσβαση υποψηφίων των ΕΠΑΛ στη Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων

Σχετικά με την ένταξη της Σχολής Δοκίμων Λιμενοφυλάκων στο Μηχανογραφικό Δελτίο των Υποψηφίων ΕΠΑΛ από το σχολικό έτος 2018-2019 και την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του Ιουνίου 2019, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

1. Η Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων θα είναι προσβάσιμη από τους συμμετέχοντες στις εξετάσεις των ημερησίων ΕΠΑΛ τον Ιούνιο 2019 (είτε προέρχονται από ημερήσια είτε από εσπερινά ΕΠΑΛ). Η Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων θα ενταχθεί και στο Μηχανογραφικό Δελτίο υποψηφίων για το 10%.
  2. Οι υποψήφιοι, εκτός από την επισήμανση της επιθυμίας τους στην Αίτηση-Δήλωση, θα πρέπει:

Α) να υποβάλουν αίτηση απευθείας στο Λιμενικό, (και όχι στις κατά τόπους Λιμενικές Αρχές ή στην ίδια τη Σχολή) σε χρονικό διάστημα που θα ορίζεται από τη σχετική προκήρυξη η οποία θα εκδοθεί από το αρμόδιο Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής / Αρχηγείο Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής   και

Β) να κριθούν ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις.

Το έγγραφο σε μορφή pdf

(Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., https://www.minedu.gov.gr/, 28-3-2019)