Διαγωνισμός VIDEO: Οι μαθητές μας ξεναγούν στα Αρχαία Θέατρα

Tα Υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού σε συνεργασία με την Κίνηση Πολιτών ΔΙΑΖΩΜΑ διοργανώνουν δράση με τίτλο «Οι μαθητές μας ξεναγούν στα αρχαία θέατρα». Η δράση αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο της πραγματοποίησης δράσεων μαθητικών κοινοτήτων σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία, ανταποκρινόμενη στην εκπαιδευτική διάσταση της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Στο πλαίσιο της δράσης μαθητές της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καλούνται να μας οδηγήσουν σε μια εικονική ξενάγηση στα αρχαία θέατρα της περιοχής τους δημιουργώντας ερασιτεχνικά βίντεο μικρής διάρκειας – έως 10 λεπτά της ώρας- στα οποία θα παρουσιάζουν την ιστορία και τη λειτουργία αρχαίων θεάτρων. Τα βίντεο θα πρέπει να είναι της μορφής wmv, mp4, mov, flvή avi και το μέγεθος τους να μην ξεπερνά τα 80ΜΒ. Πληροφορίες για τη δράση και αίτηση συμμετοχής έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ (www.ert.gr).

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των συμμετοχών είναι η Παρασκευή 15 Απριλίου 2016.

Περισσότερα εδώ.