Προγράμματα Σχολικής Καινοτομίας

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-2015 θα υλοποιηθούν πιλοτικές δράσεις (έργα) εκπαιδευτικής έρευνας και καινοτομίας. Οι δράσεις εντάσσονται σε δύο μεγάλης κλίμακας Ευρωπαϊκά Έργα:
  • το OpenDiscoverySpace, που υποστηρίζει την παιδαγωγική αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών και
  • το InspiringScienceEducation, που δίνει έμφαση στα Μαθηματικά, στις Φυσικές Επιστήμες και στην Τεχνολογία.
Τα ενδιαφερόμενα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επιλέξουν τη δραστηριότητα που τους ενδιαφέρει εφαρμόζοντας καινοτόμες πρακτικές στο πλαίσιο μιας σχολικής χρονιάς. Στόχοι των δράσεων αποτελούν η βελτίωση της οργάνωσης σχολικής μονάδας, η πληρέστερη κάλυψη των μαθησιακών αναγκών των μαθητών και η αναβάθμιση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου.
Προθεσμία εγγραφής σχολείων: 19-12-2014.
Περισσότερα εδώ.