11 Φεβρουαρίου 2014: Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Στις 11 Φεβρουαρίου 2014, στα πλαίσια του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής του ΕΠΑΛ/1ου ΕΚ Άμφισσας πραγματοποίησαν ολιγόλεπτες εκπαιδευτικές παρεμβάσεις στα τμήματα που είχαν μάθημα με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου μας. Οι παρεμβάσεις αφορούσαν τεχνικά θέματα ασφάλειας Η/Υ και πλοήγησης στο διαδίκτυο, επίδειξη βίντεο, παρουσιάσεις σχετικές με ρυθμίσεις κοινωνικών δικτύων, ηλεκτρονική παρενόχληση, κ.ά.

Επίσης, μετά το τέλος των μαθημάτων, κατά το διάστημα που παραμένει ανοικτό το εργαστήριο Πληροφορικής κάθε Τρίτη για μαθητές και εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να προετοιμάσουν τα μαθήματά τους με τη βοήθεια υπολογιστή, ο υπεύθυνος της δράσης, κ. Κωνσταντίνος Δραγογιάννης, ήταν στη διάθεση κηδεμόνων μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας για να συζητήσει μαζί τους θέματα σχετικά με την ασφαλή χρήση του διαδικτύου.