Διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: “Η συνεργατική εμπειρία των ερευνητικών εργασιών και τα εργαλεία των ΤΠΕ”

Το Γραφείο Σχολικού Συμβούλου Φωκίδας σε συνεργασία με το 1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας διοργανώνει διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: “Η συνεργατική εμπειρία των ερευνητικών εργασιών και τα εργαλεία των ΤΠΕ”.

Σκοποί του σεμιναρίου

Οι συμμετέχοντες να βοηθηθούν στον ομαδοκεντρικό σχεδιασμό και την υλοποίηση των ερευνητικών εργασιών, να ανταλλάξουν τις υπάρχουσες εμπειρίες τους και να εξοικειωθούν με εργαλεία συνεργατικής μάθησης των ΤΠΕ.

Σε ποιους απευθύνεται:

Σε εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που έχουν αναλάβει ή σκέφτονται να αναλάβουν ερευνητικές εργασίες

• στην Α΄και Β΄τάξη των Γενικών Λυκείων και στο ΕΠΑ.Λ.
  • σε άλλες σχολικές δραστηριότητες (περιβαλλοντική εκπαίδευση, αγωγή υγείας, πολιτιστικές δραστηριότητες)
  • στην ευέλικτη ζώνη
  • στην καθημερινή διδακτική πράξη (Νέο Σχολείο)

Διάρθρωση του Επιμορφωτικού Σεμιναρίου

Το πρόγραμμα διαρθρώνεται σε δύο (2) ενότητες:

• Στην πρώτη, θα αναπτυχθούν θέματα που αφορούν την ομαδοσυνεργατική διάσταση των ερευνητικών εργασιών. Θα παρουσιαστούν 1. καλές πρακτικές που αξιοποιούν εκπαιδευτικές τεχνικές πλαισίωσης (όπως παιχνίδι ρόλων, debate κ.ά.), 2. το παράδειγμα των αντίστοιχων Ερευνητικών Εργασιών στο Γαλλικό Εκπαιδευτικό Σύστημα (Travaux Personnels Encadrés) και 3. θα διεξαχθεί συζήτηση για την αποτίμηση της τοπικής εμπειρίας. Θα δοθεί χρόνος για προγραμματισμένες παρεμβάσεις στους συμμετέχοντες.
  • Στη δεύτερη ενότητα, θα πραγματοποιηθούν τρία κυκλικά εργαστήρια, που θα αφορούν την αξιοποίηση εργαλείων των ΤΠΕ και συγκεκριμένα 1. χρήση εργαλείων Web 2.0 για τη δημιουργία ψηφιακών εκδόσεων 2. σχολική χρήση εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και 3. μια εναλλακτική προσέγγιση της ένταξης των συσκευών κινητής επικοινωνίας στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Ημερομηνίες διεξαγωγής–Διάρκεια-Αιτήσεις- Βεβαίωση Συμμετοχής

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί στις 19 (ώρες 17.00 – 21.00) στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και 20 Μαρτίου 2013 (15.00 – 21.00) στα Εργαστήρια Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ του 1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας και θα διαρκέσει συνολικά 10 ώρες.

Θα δοθεί προτεραιότητα σε όσους έχουν αναλάβει ερευνητικές εργασίες κατά το τρέχον έτος. Αν οι δηλώσεις συμμετοχής είναι περισσότερες από τις θέσεις των εργαστηρίων (24 θέσεις) το σεμινάριο θα επαναληφθεί με την ίδια ή πιο εξελιγμένη μορφή.

Αιτήσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές μέχρι 12 Μαρτίου 2012.

Για την εγγραφή σας, συμπληρώστε τη συνημμένη αίτηση και στείλτε την ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: nikalakos@sch.gr με θέμα: «ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ σε Διήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο Εκπαιδευτικών».

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Διήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο Εκπαιδευτικών

στις 19 και 20 Μαρτίου 2013

στο 1ο ΣΕΚ Άμφισσας

“Η συνεργατική εμπειρία των ερευνητικών εργασιών και τα εργαλεία των ΤΠΕ”

Ονοματεπώνυμο:

Ταχυδρομική Διεύθυνση:

Σταθερό τηλέφωνο:

Κινητό τηλέφωνο:

Ηλεκτρονική διεύθυνση προσωπική ή του σχολείου:

Ειδικότητα και Σχολείο όπου υπηρετείτε:

Εμπειρία συμμετοχής σε ερευνητικές εργασίες (Σύντομη περιγραφή και χρόνος διεξαγωγής τους):

Αν επιθυμείτε να κάνετε παρέμβαση στη συζήτηση της πρώτης μέρας αναφέρετε συνοπτικά το θέμα (μέχρι 100 λέξεις):

Στο τέλος του προγράμματος θα χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής.