2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκίτσου «Η χρήση του δρόμου… είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ»

Η επιστημονική ομάδα της EDUCARTOON, στο πλαίσιο της εκστρατείας ενημέρωσης για την κυκλοφοριακή αγωγή, συνδιοργανώνει με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, τον 2ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό σκίτσου με τίτλο: «Η χρήση του δρόμου…είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ». Ο διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων, Αθλητισμού και Πολτισμού.

Θέμα του διαγωνισμού: «Οδική ασφάλεια»

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημοτικών σχολείων (Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών αλλά και σε ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα ασφάλειας στο δρόμο και να διαμορφώσουν σωστή οδική κουλτούρα μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία.

Η συνεργασία αυτή συνδυάζει αποτελεσματικά την ευρεία διδακτική εμπειρία του εκπαιδευτικού δυναμικού της Νομαρχίας Σερρών στα θέματα κυκλοφοριακής αγωγής και την πρωτοποριακή εκπαιδευτική πλατφόρμα της Educartoon, που εισάγει τη γελοιογραφία στην εκπαίδευση.

Η προετοιμασία για το διαγωνισμό

Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων που θα προετοιμάσουν τους μαθητές τους για το διαγωνισμό μπορούν να αντλήσουν υλικό από τον ιστότοπο της educartoon: www.educartoon.gr. Εκεί θα βρουν τις εύστοχες γελοιογραφίες του βραβευμένου σκιτσογράφου Μιχάλη Κουντούρη, τις οποίες μπορούν να αξιοποιήσουν μέσα στην τάξη, αλλά και υποδείγματα μαθημάτων βασισμένων στις γελοιογραφίες αυτές.

Τα παιδιά μπορούν να δουλέψουν ατομικά ή σε ομάδα και να υποβάλλουν στον διαγωνισμό χιουμοριστικό σκίτσο, γελοιογραφία ή και ζωγραφιά.

Χρήσιμες πληροφορίες

Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής www.educartoon.gr και να τη στείλουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση kykloforiaki@dipe.ser.sch.gr ως τις 8 Φεβρουαρίου 2013.

Κάθε μαθητής ή ομάδα μαθητών μπορεί να υποβάλει μέχρι δύο έργα.

Το όνομα και το σχολείο των διαγωνιζομένων θα πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά στο πίσω μέρος του έργου.

Το μέγεθος τους πρέπει να είναι από 210 Χ 297 mm (A4) έως 297X420 (A3).

Τα έργα αποστέλλονται στην ταχυδρομική διεύθυνση:

Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών

Κερασούντος 2, Γραφείο 7

62110 Σέρρες

Με την ένδειξη: Για το μαθητικό διαγωνισμό «Η χρήση του δρόμου… είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ»

Ο διαγωνισμός λήγει στις 10 Μαρτίου του 2013.

Βράβευση

Η αξιολόγηση των έργων θα γίνει τον Απρίλιο του 2013 από επιτροπή που θα οριστεί από τους συνεργαζόμενους φορείς και το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων, Αθλητισμού και Πολιτισμού.

Τρία βραβεία θα δοθούν και δεκαεπτά έπαινοι θα απονεμηθούν σε ειδική εκδήλωση το Απρίλιο, όπου θα εκτεθούν και τα βραβευμένα έργα.

Σημείωση

Οι συμμετοχές των μαθητών –τριών του περσινού διαγωνισμού έφτασαν τις 5.000, από 357 σχολεία όλης της επικράτειας, με αποστολή 4.500 έργων (ατομικών και ομαδικών).

Αίτηση συμμετοχής