Διδακτική επίσκεψη στο ραδιοφωνικό σταθμό ΓΑΛΑΞΙΑΣ FM 92.1

Την Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών του τμήματος Ηλεκτρολογίας της Β’ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) Άμφισσας στο ραδιοφωνικό σταθμό ΓΑΛΑΞΙΑΣ FM 92.1, που βρίσκεται στην Άμφισσα (οδός Σαλώνων 6).

Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Ειδική Θεματική Δραστηριότητα».

Οι μαθητές έφτασαν στο ραδιοφωνικό σταθμό στις 12:30 μ.μ. Αρχικά, περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στους χώρους του σταθμού αυτού από τον Διευθυντή του κ. Ιωάννη Μαρκάτα. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν τη μετάδοση μουσικής εκπομπής σε πραγματικό χρόνο και ενημερώθηκαν για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας, το κόστος αρχικής εγκατάστασης, τα λειτουργικά έξοδα και τα έσοδα καθώς και τα πρακτικά προβλήματα ενός τοπικού ραδιοφωνικού σταθμού. Τέλος, τους προσφέρθηκαν αναψυκτικά και με τον τρόπο αυτό ολοκληρώθηκε η διδακτική επίσκεψη στο ραδιοφωνικό σταθμό ΓΑΛΑΞΙΑΣ FM 92.1.

Κατά τη διάρκεια της διδακτικής αυτής επίσκεψης οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας ερωτήσεις που είχαν προηγουμένως οργανώσει σε θεματικές ενότητες καθώς και ερωτήσεις που προέκυψαν κατά την ενημέρωσή τους από τον Διευθυντή και το προσωπικό του σταθμού. Το ιδιαίτερο ενδιαφέρον των συγκεκριμένων μαθητών φάνηκε και από την πρότασή τους προς τον Διευθυντή του σταθμού για μελλοντική επίσκεψη τους με σκοπό την ενημέρωσή για περισσότερο εξειδικευμένα θέματα καθώς για ενδεχόμενη παραγωγή ωριαίας ραδιοφωνικής ζωντανής εκπομπής καθώς και τη λήψη συνέντευξης.

Οι στόχοι της επίσκεψης ήταν οι ακόλουθοι:

• Γνωστικοί στόχοι:
    • Περιήγηση και ξενάγηση στους χώρους και τις εγκαταστάσεις του ραδιοφωνικού σταθμού,
    • Παρακολούθηση ζωντανής μετάδοσης ραδιοφωνικής εκπομπής,
    • Ενημέρωση για τον τρόπο δημιουργίας ραδιοφωνικής παραγωγής,
    • Επέκταση γνώσεων του σχολείου σε θέματα οργάνωσης και λειτουργίας ραδιοφωνικών σταθμών,
    • Ακαδημαϊκή μόρφωση των μαθητών και
    • Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα μαθητών.
  • Κοινωνικοί στόχοι:
    • Κοινωνική αλληλεπίδραση και επικοινωνία με συμμαθητές, ειδικούς ή άλλους επισκέπτες και
    • Αλλαγή στάσεων ως προς τα τεχνολογικά θέματα.
  • Συναισθηματικοί στόχοι:
    • Διασκέδαση και ευχαρίστηση των μαθητών / επισκεπτών.

Με την ενλόγω διδακτική επίσκεψη επιδιώχθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

• Σύνταξη έκθεσης – αναφοράς από το συνοδό εκπαιδευτικό,
  • Ενημέρωση του Συλλόγου των Διδασκόντων και των υπολοίπων μαθητών του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας σχετικά με τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας ενός τοπικού ραδιοφωνικού σταθμού και

Στην επιτυχία της διδακτικής επίσκεψης συνέβαλαν:

• Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και
  • Ο Διευθυντής κ. Ιωάννης Μαρκάτας και το προσωπικό του ραδιοφωνικού σταθμού ΓΑΛΑΞΙΑΣ FM 92.1.