Βιωματικό Σεμινάριο: «Προσεγγίζοντας τα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης υπό το πρίσμα της Εκπαίδευσης για την Αειφορία»

Εικόνα1

Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο με τίτλο: «Προσεγγίζοντας τα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με μια ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ματιά».

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τον εμπλουτισμό και επαναπροσδιορισμό των Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης υπό το πρίσμα της Εκπαίδευσης για την Αειφορία. Ειδικοί στόχοι είναι οι εκπαιδευτικοί να:

• Αντιληφθούν τις ποικίλες διαστάσεις της έννοιας της Αειφορίας
  • Να συζητήσουν για τα βασικά χαρακτηριστικά της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη
  • Διερευνήσουν τρόπους για την ολόπλευρη και πολύ-πρισματική προσέγγιση των θεμάτων
  • Δημιουργήσουν σχέδια δράσης με αναφορές στην περιβαλλοντική, κοινωνική, οικονομική, πολιτιστική και πολιτική διάσταση της Αειφορίας
  • Καταγράψουν δραστηριότητες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης εμπλουτισμένες με στοιχεία οικονομικά, κοινωνικά πολιτιστικά, ενεργού πολιτειότητας και δημοκρατίας.
  • Σχεδιάσουν δράσεις που θα μετασχηματίζουν την κουλτούρα του σχολείου και επαναπροσδιορίζουν τις αξίες και τις στάσεις εκπαιδευτικών, γονέων, μαθητών/τριών και των ευρύτερων τοπικών τους κοινοτήτων

Στο πλαίσιο βιωματικού εργαστηρίου, αξιοποιώντας ένα πολύμορφο εκπαιδευτικό υλικό οι συμμετέχοντες, σε ομάδες και με τη βοήθεια σχετικών φύλλων εργασίας θα έχουν τη δυνατότητα να διερευνήσουν με ποιους τρόπους οι δραστηριότητες και οι δράσεις τους μπορούν να συνενωθούν και να διασταυρωθούν υπό το πρίσμα της εκπαίδευσης για την Αειφορία, με απώτερο στόχο την απόκτηση προσωπικών εμπειριών, την ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης, την προώθηση της διεπιστημονικότητας, καθώς και της θέλησης για συμμετοχή σε δράσεις αναβάθμισης του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντος.

Το σεμινάριο είναι αφιερωμένο και γίνεται στη μνήμη της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πηνελόπης Σακοβέλη.

Το σεμινάριο (5 ωρών) θα πραγματοποιηθεί στο 13ο Γυμνάσιο Πάτρας (Αυστραλίας 42 – Πάτρα), την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, ώρα 16:15-21:00, σύμφωνα με το πρόγραμμα:

16:15- 16:30             Εγγραφές

16:30 – 17:00           Παιχνίδια γνωριμίας – χωρισμός ομάδων

17:00 – 17:30            ΕΙΣΗΓΗΣΗ: Από την Π.Ε. στην Ε.Α.Α

17:30 – 18:00           ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 1 «Οι 17 στόχοι και τα προγράμματα Π.Ε.»

18:00 – 18:45           ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 2 «Δραστηριότητες με στοιχεία αειφορίας»

18:45 – 19:00            Διάλειμμα

19:00 – 19:30           Ολομέλεια – Παρουσιάσεις ομάδων

19:30 – 20:30           ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 3 «Οι αξίες της αειφορίας»

20:30 – 21:00           Ολομέλεια- – Κλείσιμο του σεμιναρίου

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το σεμινάριο παρακαλούμε να δηλώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι και την Παρασκευή 5 Απριλίου, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική αίτηση στον σύνδεσμο: https://goo.gl/forms/yk0fsj8sWMy2n6Hm2.Όσοι εκπαιδευτικοί έχουν ήδη δηλώσει για να το παρακολουθήσουν δεν χρειάζεται να επανυποβάλλουν αίτηση αλλά παρακαλούμε να ενημερώσουν την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κα Ιωάννα Παπαϊωάννου (2610 465815 ή envir-edu@dide/ach.sch.gr ) για τη συμμετοχή τους.Παρακαλούμε να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου σας και ιδιαίτερα όσοι υλοποιούν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.