Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης των νηπίων , αλλά και της απόκτησης γνώσεων μέσα από την εμπειρία κάθε χρονιά πραγματοποιούνται από το Νηπιαγωγείο μας 2-3 εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Οι επισκέψεις αυτές σχεδιάζονται και προγραμματίζονται από το Σύλλογο Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου και πραγματοποιούνται με την έγκριση του Προϊστάμενου Α/θμιας εκπαίδευσης, της Συμβούλου Εκπαίδευσης,  των γονέων και αφού έχει τηρηθεί η απαραίτητη από το Νόμο διαδικασία για την ασφάλεια των παιδιών.

Σχολικό έτος 2007-2008:

• Δημοτικό θέατρο Κέρκυρας, παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Η πεντάμορφη και το τέρας”
  • Δημοτική Πινακοθήκη Κέρκυρας (Κήπο του Λαού) : Έκθεση ζωγραφικής “τα ζώα της Αφρικής”

Σχολικό έτος 2008-2009:

• Μουσείο Ασιατικής Τέχνης

Σχολικό Έτος 2009-2010:

• Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας, παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Η λίμνη των κύκνων”
  • Δημοτική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας
  • Ανθοπωλείο

Σχολικό Έτος 2013-2014:

• Αίθουσα πολιτιστικού συλλόγου Στρογγυλής, παρακολούθηση της χριστουγεννιάτικης παράστασης κουκλοθεάτρου “Ο Βουρβούλακας και το δέντρο της γης”.