Τα Προγράμματα Αγωγής Υγείας έχουν ως κύριο στόχο την προαγωγή της ψυχικής και σωματικής υγείας των νηπίων. Με την ένταξη και εφαρμογή τους στο ημερήσιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου βοηθούν τα νήπια να γνωρίσουν τον εαυτό τους και τους άλλους, να αποκτήσουν θετικές για την υγεία τους συνήθειες και να μάθουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα της κοινωνικής ζωής.

Τα Προγράμματα Αγωγής Υγείας εφαρμόζονται σε συνδυασμό με το τρέχον πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς τα παιδιά παραλαμβάνουν το Πρόγραμμα ολοκληρωμένο και ένα αντιγραφό του παραμένει στο Αρχείο του σχολείου.

Σχολικό  Έτος 2008-2009

ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: “Πρότυπα συμπεριφοράς: Ο ρόλος των ΜΜΕ και ειδικά της τηλεόρασης”

Σχολικό Έτος 2009-2010

ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: “Αυτοεκτίμηση – Επικοινωνία – Συναισθήματα”