ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΣΤΟ 1 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΥΡΟΥ

Την Πέμπτη 22 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε δειγματική διδασκαλία γαλλικών με θέμα το θέατρο.

Η σχολική σύμβουλος κ. Ευτυχία Νικολακοπούλου, παρουσίασε στον πίνακα 5 σημαντικές λέξεις από το γαλλικό λεξιλόγιο με αναφορά στην ακουστική ομοιότητα με την ελληνική γλώσσα. Οι λέξεις αυτές είναι le theatre, le drame, la comedie, la tragedie. Μίλησε για τη δουλειά του θεατρικού συγγραφέα l home de theatre και του σκηνοθέτη le metteur en scene. Οι μαθητές ενθουσιασμένοι έγραψαν με εμδιαφέρον τις λέξεις και ζήτησαν να μάθουν στα γαλλικά ονόματα θεατρικών συγγραφέων μεταξύ των οποίων ακούστηκαν Moliere, Racine, Corneille και θεατρικών παραστάσεων που άκουγαν για πρώτη φορά όπως le bourgeois gentilhomme, le malade imaginaire et le Cid. Ακολούθησε  QUIZ με θέμα το θέατρο. Το μάθημα ολοκληρώθηκε με την αξιολόγηση του quiz.

To quiz έδωσε την ευκαιρία να δουν τις προεωπογραφίες των θεατρικών συγγραφέων και να αποτυπώσουν επιπλέον θεατρικό λεξιλόγιο.