ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΩΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΜΕΝΑ

Η εικόνα που έχουμε για μας, καθορίζει πολλές φορές τη σχέση μας με τους ανθρώπους και με τα πράγματα γύρω μας. Τα πράγματα είναι ευκολότερα για όσους εκτιμούν τον εαυτό τους. Η αυτοεκτίμηση κτίζεται και από εμάς εξαρτάται να την αναπτύξουμε αν δεν την έχουμε.

ΟΔΗΓΟΣ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

Να έχεις σαν σύνθημα ότι είσαι μοναδικός αι η ζωή σου είναι πολύτιμη

Εσύ έχεις την επιλογή για τις πράξεις, τα επιτεύγματα και την πραγματοποίηση των ονείρων σου.

Είναι σημαντικό να ανακαλύψεις τι θέλεις και να βάζεις πραγματοποιήσιμους στόχους

Μην φοβάσαι την αποτυχία

Να πιστεύεις στις δυνατότητές σου και να τις εκτιμάς

Να δέχεσαι και να εγκρίνεις τον εαυτό σου

Να είσαι ο καλύτερος φίλος και σύμμαχος του εαυτού σου

Δίνε ευκαιρίες τον εαυτό σου για προσωπική ανάπτυξη και βελτίωση (βρες καινούρια ενδιαφέροντα, μάθε καινούρια πράγματα)

Να ονειρεύεσαι, να οραματίζεσαι, να κάνεις σαφείς τις επιθυμίες σου

Να αντιδράς όταν κάποιος επεμβαίνει στη ζωή σου με τρόπο βάναυσο και σε υποτιμάει

Να θυμάσαι πάντα ότι η ζωή σου διαμορφώνεται από τις επιλογές που κάνεις, τις αποφάσεις που παίρνεις και τις ενέργειες στις οποίες προβαίνεις.

ΑΓΧΟΣ

Είναι μια συγκινητική κατάσταση φόβου, αγωνίας, ανασφάλειας, η οποία εμφανίζεται όταν αντιμετωπίζουμε γεγονότα απειλητικά για μας και δεν ξέρουμε αν θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε (ετυμ. <αρχ. άγχω “σφίγγω, πνίγω”).

Οι σκέψεις διαμορφώνουν τα συναισθήματά μας και επηρεάζουν το σώμα μας και διάθεσή μας.

Το λίγο άγχος είναι εποικοδομητικό, το πολύ αποδιοργανώνει.