ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΗ ΣΕΡΙΦΟ

ΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΙΦΟΥ

Την Τετάρτη 5 Απρίλίου 2017 9.00-11.30 π.μ στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών για τις παγίδες του Διαδικτύου, η Δρ Ευτυχία Νικολακοπούλου Σχολική Σύμβουλος Νοτίου Αιγαίου και Πιστοποιημένο Στέλεχος της Ασφάλειας του διαδικτύου παρουσίασε  στους μαθητές του Γυμνασίου Σερίφου  τα πολλαπλά οφέλη αλλά και τους σημαντικότερους κινδύνους από τη χρήση του Διαδικτύου. Τονίστηκε η σημασία της  ενδυνάμωσης των αντιστάσεων  του κάθε μαθητή σε πειρασμούς προερχόμενους από τις   ψεύτικες εικόνες, τις λανθασμένες αντιλήψεις, και τις γενικότερες προκλήσεις  που προσφέρει το Διαδίκτυο.
Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συμφώνησαν ότι θα κρατήσουν στο μέλλον μια πιο υπεύθυνη στάση δεν θα επικοινωνούν με αγνώστους  και δεν θα δίνουν προτεραιότητα στο διαδίκτυο και στα παιχνίδια όταν πρόκειται να συμμετέχουν σε μια κοινωνική ή οικογενειακή συνάντηση. Η κ. Νικολακοπούλου ζήτησε από το κοινό να τηρήσουν μια τουλάχιστον από τις πολλές οδηγίες που τους δόθηκαν μεταξύ των οποίων είναι η προσωπική ευθύνη και η αέναη προσπάθεια για την αποφυγή της εξάρτησης η υπερβολή της οποίας οδηγεί στον εθισμό.
Στο σεμινάριο προβλήθηκε  ενημερωτικό βίντεο με τον τίτλο ” Το παντοπωλείο” που περιγράφονται στιγμιότυπα περιστατικών  ηλεκτρονικής απάτης  στον  χαώδη κόσμο του Διαδικτύου.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΙΦΟΥ
Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συμφώνησαν ότι θα κρατήσουν στο μέλλον μια πιο υπεύθυνη στάση δεν θα επικοινωνούν με αγνώστους  και δεν θα δίνουν προτεραιότητα στο διαδίκτυο και στα παιχνίδια όταν πρόκειται να συμμετέχουν σε μια κοινωνική ή οικογενειακή συνάντηση. Η κ. Νικολακοπούλου ζήτησε από το κοινό να τηρήσουν μια τουλάχιστον από τις πολλές οδηγίες που τους δόθηκαν μεταξύ των οποίων είναι η προσωπική ευθύνη και η αέναη προσπάθεια για την ΦΩΤΟ ΣΕΡΙΦΟΣτης εξάρτησης η υπερβολή της οποίας οδηγεί στον εθισμό.