ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 1 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΗΝΟΥ

Αποτέλεσμα εικόνας

Ασφάλεια διαδικτύου στο Γυμνάσιο Τήνου

Την Δευτέρα 31-10-2016 και ώρα 12:30 – 14:00 μ.μ , διεξήχθη ομιλία πρόληψης και ενημέρωσης των μαθητών Β΄ και Γ΄ τάξεων του Γυμνασίου Τήνου καθώς και των εκπαιδευτικών του με θέμα: «Ασφάλεια του Διαδικτύου και Νέοι». Την δράση, διοργάνωσε ο  Διευθυντής  κ. Περιβολαράκης σε συνεργασία με το Σύλλογο Καθηγητών και την Δρ Ευτυχία Νικολακοπούλου,  Πιστοποιημένο Στέλεχος Ασφαλούς Διαδικτύου και Σχολικής Συμβούλου Γαλλικής της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, στα  πλαίσια της πρόληψης και ευαισθητοποίησης για τους κινδύνους του Διαδικτύου . Η κ. Ευτυχία Νικολακοπούλου, μίλησε για τα πολλαπλά οφέλη του Διαδικτύου αλλά και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την αλόγιστη χρήση του και την έλλειψη ενημέρωσης.

Οι μαθητές  έκαναν ερωτήσεις και απαντούσαν σε διάφορες μελέτες περίπτωσης.

Τέλος έγινε ενημέρωση για τη γραμμή βοήθειας help-line. Χρήσιμο και ενημερωτικό υλικό βρίσκεται στο γραφείο του Διευθυντή του Γυμνασίου Τήνου.