8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ Τρίπολης
Δευτέρα, 18 Οκτώβριος 2021 10:30 πμ |

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, κλήθηκαν οι σχολικές μονάδες της χώρας να προβούν, κατά τη συγκεκριμένη ημέρα, στην οργάνωση και υλοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Λόγω έλλειψη καθηγητή Φυσικής Αγωγής, η μέρα αθλητισμού μετατέθηκε στις 12/10/2021 και περιελάβανε δραστηριότητες εντός και εκτός της τάξης. Η μέρα περιλάμβανε:

• Συζήτηση- συμπλήρωση φύλλου δραστηριοτήτων
  • Βίντεο σχετικά με αθλήματα και άθλους αθλητών
  • Περίπατος στο χωριό γύρω από το σχολείο.

Οι ανωτέρω δράσεις/δραστηριότητες είχαν διάρκεια 120 λεπτών, και υλοποιήθηκαν εντός του σχολικού ωραρίου, με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών της σχολικής μονάδας.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Η εμπλοκή όλων των εκπαιδευτικών και η ανάπτυξη συνεργασιών μεταξύ τους προσδίδει αναμφισβήτητα προστιθέμενη αξία στον κοινό με όλα τα σχολεία της Ευρώπης εορτασμό του σχολικού αθλητισμού και συμβάλλει καθοριστικά στην προαγωγή κοινών πολιτιστικών και κοινωνικών αξιών.

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.