Πολυτεχνείο 47 Χρόνια Πριν

Καμάρια μου καλή σας μέρα!

Σήμερα είναι 17 Νοεμβρίου 2020

(17-11-20 η μικρή ημερομηνία, για να μην ξεχνιόμαστε ! χαχα)

Κάθε χρόνο, αυτή τη μέρα, οι μαθητές σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, θυμούνται και τιμούν τους φοιτητές του Πολυτεχνείου, που αγωνίστηκαν για την ελευθερία και τη δημοκρατία.

Πολλές περίεργες λέξεις…

Τι είναι Πολυτεχνείο;

Μόλις τελειώσουν το Λύκειο, όσα κορίτσια και αγόρια θέλουν ασχοληθούν με το χτίσιμο κτιρίων, δρόμων και γεφυρών ή να γίνουν μηχανικοί υπολογιστών, ηλεκτρολόγοι κτλ πηγαίνουν στο Πολυτεχνείο. Οι μαθητές του Πολυτεχνείου (όπως και κάθε άλλης σχολής του Πανεπιστημίου) λέγονται φοιτητές.

Τι είναι ελευθερία;
Ελευθερία είναι να μπορείς να επιλέξεις πώς θα ζήσεις. Τι θα φας, τι θα φορέσεις, τι θα δεις, τι θα διαβάσεις, τι θα ακούσεις, ποιοι θα είναι οι φίλοι σου και άλλα τέτοια. Πάντα θα πρέπει να σκέφτεσαι βέβαια το καλό το δικό σου και των άλλων .

Τι είναι δημοκρατία;

Είναι να μπορείς να λες τη γνώμη σου για όσα σε αφορούν, πχ για το σχολείο. Οι άλλοι πρέπει να σε ακούν προσεκτικά και να σκέφτονται τη γνώμη σου πριν πάρουν κάποια απόφαση.

Το ακριβώς, εντελώς και παρα-εντελώς αντίθετο από τη δημοκρατία είναι η δικτατορία. (αλλιώς λέγεται χούντα)

Θυμάσαι που στο σχολείο κάναμε ένα μάθημα για τη λέξη “μη” ;

Ε…Αυτή είναι η αγαπημένη λέξη των δικτατόρων.

• Μη διαβάζετε ό,τι σας αρέσει.
  • Μην ακούτε ό,τι τραγούδια σας αρέσουν.
  • Μην πηγαίνετε στο θέατρο και στον κινηματογράφο να δείτε ό,τι θέλετε….

Όπως καταλαβαίνετε, μια τέτοια ζωή δεν άρεσε σε κανέναν κι έτσι, οι φοιτητές αποφάσισαν να αγωνιστούν για να φέρουν πίσω τη δημοκρατία!

Και τα κατάφεραν!

(Όχι αμέσως, ούτε εύκολα, αλλά σταδιακά και με θυσίες όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα στη ζωή…)

Έκπληξη!

Ανοίξτε το ολοκαίνουργιο Β τεύχος του ΒΜ της Γλώσσας, στη σελίδα 12.

Θα εμφανιστεί αυτό  BM_sel12

Για κάντε κλικ και εδώ

Θα ακούσετε αυτό που είναι γραμμένο στο βιβλίο και θα δείτε και φωτογραφίες από το Πολυτεχνείο.

Μπορείτε να μαντέψετε ποιος μιλάει στο βίντεο;

Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία!

(Πατήστε στον σύνδεσμο και ακούστε τους φοιτητές τους ίδιους να το λένε)

5 σχόλια στο “Πολυτεχνείο 47 Χρόνια Πριν

1. Συγχαρητήρια!!!Τα εξηγείται πολύ ωραία όλα!Μου άρεσαν πολύ και ειδικά το βίντεο με τη φωνή σας!!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.