Σχόλια

Το συγκεκριμένο blog προέκυψε το 2011 ως άσκηση σε σεμινάριο αυτοεκπαίδευσης εκπαιδευτικών σε δεξιότητες ηλεκτρονικών υπολογιστών που είχα συμμετάσχει παλαιότερα. Για ένα χρονικό διάστημα έμεινε ανενεργό.

Από τις 11 Μαρτίου 2020 όταν, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, έκλεισαν τα σχολεία, μπήκαμε σε αυστηρό κατ᾿ οίκον περιορισμό, ζώντας πρωτόγνωρα και λυπηρά γεγονότα. Tο blog έγινε μια από τις διεξόδους μου για αυτές τις ημέρες και ένας τρόπος επικοινωνίας με γνωστούς και φίλους, ενώ ταυτόχρονα μου δίνει τη δυνατότητα προσφοράς διδακτικού υλικού στους μαθητές.

Η επανασύνδεση με την τεχνολογία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, καθώς ταυτόχρονα μπήκα στη διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, κάτι που με ωφέλησε πολύ. Σε αυτή την προσπάθεια βοήθησε για μια ακόμη φορά –όπως και σε όλα τα άλλα εδώ και 25 χρόνια– ο σύζυγός μου Θανάσης Μουστάκης.

Παράγοντας που με ώθησε να ξεπεράσω τους αρχικούς δισταγμούς για το εγχείρημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, πέρα από την επιθυμία για επικοινωνία με τους μαθητές, ήταν και οι συνεχείς προτροπές του Γιώργου Χαρτοφίλη, Διευθυντή του σχολείου στο οποίο υπηρετώ, του 1ου ΓΕΛ Κω «Iπποκράτειο», ο οποίος στηρίζει τις προσπάθειές μας, μάς ενημερώνει για ό,τι προκύπτει, μάς κατευθύνει με υπομονή και μας εμψυχώνει εδώ και τρία χρόνια.

Βεβαίως, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω και την αγάπη μου για τη μουσική ως μια ακόμη κινητήρια δύναμη για τον εμπλουτισμό και την ενασχόλησή μου μ᾿ αυτό το blog. Είναι κι αυτός ένας τρόπος να την μοιραστώ με σας τους επισκέπτες του.