“ΞΕΝΙΑ”- ΔΡΑΜΑ

Στις 26 Φεβρουαρίου 2016 , το τμήμα ΓΟΤ (Τουριστικών) της Γ’ Λυκείου του 2ου ΕΠΑ.Λ. Αλεξανδρούπολης επισκέφθηκε τη Δράμα και συγκεκριμένα το Ξενοδοχείο “Ξενία”. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του ξενοδοχείου από τον υπεύθυνο και ενημερώθηκαν σχετικά με την ιστορία των ξενοδοχείων “Ξενία” στην Ελλάδα. Η εκδρομή αποτέλεσε μια θαυμάσια ευκαιρία για μαθητές και συνοδούς καθηγητές να ταξιδέψουν με τρένο και να απολαύσουν τη διαδρομή.

Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας.Το μουσείο λειτουργεί από το 1999.Τα ευρήματα που στεγάζει το μουσείο καταγράφουν την πολιτιστική ιστορία της Δράμας από τη Μέση Παλαιολιθική Εποχή έως το 1914. Τα αρχαιότερα ευρήματα (οστά και λίθινα εργαλεία) προέρχονται από ανασκαφική έρευνα στο σπήλαιο των πηγών του ποταμού Αγγίτη (50.000 π.Χ.), ενώ εκτίθενται εργαλεία, κοσμήματα και αγγεία από τους προιστορικούς οικισμούς των Σιταγρών και του Αρκαδικού (6.000-4.000 π.Χ.), από την Πρώιμη (πολλά αγγεία) και Υστερη Εποχή του Χαλκού (ευρήματα από τάφους στους Ποταμούς και στην Εξοχή) και από την Πρώιμη Εποχή του Σιδήρου (αγγεία, όπλα. εργαλεία και κοσμήματα από τάφους στη βιομηχανική περιοχή Δράμας).

Η εκδρομή οργανώθηκε από την κ. Αργυρίου με συνοδούς καθηγήτριες την κ. Ντομούζη και την κ. Βρεχοπούλου.