με όχημα την έμπνευση!

περί λόγου και άλλων δαιμονίων ο λόγος

Πες το μ’ ένα σύνθημα – We love advertising

Οι καθηγήτριες Μαρινάτου Ελένη ΠΕ02 και Παπαγεωργίου Αγγελική ΠΕ06 το σχολικό έτος 2014-15 υλοποιούν με 22 μαθητές του τμήματος Γ1 μια διαθεματική δράση στη Νεοελληνική και την Αγγλική Γλώσσα με θέμα «Κοινωνική διαφήμιση».

Ασφαλής στο αυτοκίνητο

Συνοπτική περιγραφή δραστηριότητας:

Με τη δράση αυτή τα παιδιά θα γνωρίσουν τα γνωρίσματα και την τυπολογία του διαφημιστικού λόγου και στις δύο γλώσσες, θα μελετήσουν συγκριτικά διαφημίσεις από ποικίλα μέσα μετάδοσης πληροφοριών και θα συνθέσουν τις δικές τους διαφημίσεις με κοινωνικό περιεχόμενο στην Ελληνική και την Αγγλική, τις οποίες θα αναρτήσουν σε ταμπλό.

Το κάπνισμα σκοτώνει

Σκοποί της δραστηριότητας:

• θα μελετήσουν την τυπολογία ξένων και ελληνικών κοινωνικών διαφημίσεων μέσα από την περιήγησή τους στο Διαδίκτυο
  • θα εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους στην Αγγλική
  • θα προβληματιστούν πάνω στα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα σε ελληνικό και παγκόσμιο επίπεδο
  • θα εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους μέσα από τη σύνθεση των δικών τους διαφημιστικών κειμένων
  • θα συνειδητοποιήσουν το ρόλο των συμβόλων, των συνθημάτων και των εικόνων στο διαφημιστικό λόγο
  • θα εξοικειωθούν με την παραγωγή πολυτροπικών κειμένων συνδυάζοντας το λόγο με την εικόνα
  • θα προσεγγίσουν διαθεματικά ένα γνωστικό αντικείμενο (Αγγλική – Νέα Ελληνική Γλώσσα)

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη 8 Οκτώβριος 2014 στις 13:16 και βρίσκεται κάτω από Διαθεματικές δραστηριότητες\. Μπορείς να παρακολουθείς τα σχόλια για το άρθρο χρησιμοποιώντας RSS 2.0 τροφοδότης (feed). Μπορείς να αφήσεις ένα σχόλιο, ή να κάνεις παράθεσηστο δικό σου site.