σχολικά και ….. άλλα

φυσικές επιστήμες … και όχι μόνο…

ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΜΑΘΗΣΗ

Δεκ 201826

Ο εκπαιδευτικός στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα παύει να είναι αυτός που αποκλειστικά μεταφέρει γνώση, είναι ο διαμεσολαβητής. Πρέπει να σταθεί ανάμεσα στο αντικείμενο και στους μαθητές και να προτείνει τρόπους. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Δύναμη και ισορροπία

Να συμπληρώσετε τα κενά.

Ένα σώμα συνεχίζει να παραμένει ______________ ή να κινείται ευθύγραμμα και ___________εφόσον δεν ασκείται σε αυτό __________ ή η ____________ ( _______________) δύναμη που ασκείται πάνω του είναι ._____________.

Αδράνεια είναι η ______ των σωμάτων να _________________ σε οποιαδήποτε _______________ της κινητικής τους κατάστασης (ταχύτητας).

Ένα σώμα, που θεωρείται υλικό σημείο, ισορροπεί όταν είναι ____________ ή ___________ με __________ ταχύτητα.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Σύνθεση δυνάμεων με διαφορετικές διευθύνσεις

Δεκ 201823

Για να βρούμε την συνισταμένη δυο δυνάμεων F1 και F2 που έχουν διαφορετικές διευθύνσεις εφαρμόζουμε το Πυθαγόρειο θεώρημα.

Σωστό                                     Λάθος

Για να είναι η συνισταμένη τριών δυνάμεων F1, F2 και F3 μηδενική:

Πρέπει η F3 να είναι ίση με την συνισταμένη των F1 και F2.

Πρέπει η F3 να είναι αντίθετη με την συνισταμένη των F1 και F2.

Δεν είναι δυνατόν η συνισταμένη τριών δυνάμεων να είναι μηδενική.

Σύνθεση συγγραμικών δυνάμεων

Δεκ 201823

Κατά την σύνθεση δυο δυνάμεων η συνισταμένη τους είναι:

Μια δύναμη που τις καταργεί.

Μια δύναμη που προκαλεί το ίδιο αποτέλεσμα με αυτές.

Μια δύναμη που είναι αποτέλεσμα του υπολογισμού μας.

Μια δύναμη που πάντοτε έχει τιμή ίση με το άθροισμα των τιμών τους.

Δυο δυνάμεις που έχουν αντίστοιχα τιμή 11Ν και 8Ν, δρουν οριζόντια σε ένα βόλο. Η συνισταμένη τους μπορεί να είναι:

19 Ν

3 Ν

3 Ν ή 19 Ν

Μετρήσεις μάζας- μετατροπές

1. Tα 0,15 kg είναι ____________ g
  2. Οι 12t είναι __________kg
  3. Tα 2,4 kg έχουν ___________ g.
  4. Τα 6500 g είναι ______________ kg
  5. Tα 440 kg είναι ____________ t.
  6. Tα 80g είναι ____________ kg
  7. Οι 2,3 t είναι __________________ g

Μετρήσεις χρόνου

Μετρήσεις χρόνου 1

Η΄κάθε απάντηση αποτελείται από 2 λέξεις, γραμμένες με μικρά γράμματα, τονισμένες και με ένα κενό μεταξύ τους.

1. Για την μέτρησης του χρόνου χρησιμοποιούμε φαινόμενα τα οποία επαναλαμβάνονται με τον ίδιο τρόπο σε ίσα χρονικά διαστήματα (______________________________)
  2. ___________________________ :Προσδιορίζει τον χρόνο με ακρίβεια ωρών λεπτών και δευτερολέπτων (όχι όλα), μέσα σε ένα 12ωρο. Σε ότι αφορά την ώρα της ημέρας δεν προσδιορίζει αν είναι πριν ή μετά το μεσημέρι.
  3. ___________________________________ :Προσδιορίζει τον χρόνο με ακρίβεια ωρών, λεπτών, δευτερολέπτων και εκατοστών του δευτερολέπτου (όχι όλα)
  4. ______________________________ :Με αυτό μπορούμε να προσδιορίσουμε τον χρόνο χωρίς ακρίβεια στη διάρκεια της ημέρας και όσο υπάρχει το φως του Ήλιου.

Ατμοσφαιρική πίεση / Πως γεννιούνται οι σεισμοί

Δεκ 201820

Η γη περιβάλλεται από ατμόσφαιρα.

Η ατμόσφαιρα αποτελείται από ένα μείγμα αερίων που ονομάζεται ατμοσφαιρικός αέρας.

Ο αέρας είναι διαφανής.     Έχει μάζα και από τη γη ασκείται σε αυτόν η δύναμη του βάρους. Επομένως, όπως συμβαίνει με όλα τα ρευστά σώματα, ασκεί πίεση σε κάθε επιφάνεια που βρίσκεται μέσα σ’ αυτόν. Η πίεση αυτή ονομάζεται ατμοσφαιρική πίεση. Όπως ακριβώς η υδροστατική πίεση μιας κατακόρυφης στήλης νερού οφείλεται στο βάρος της, έτσι και η ατμοσφαιρική πίεση οφείλεται στο βάρος του αέρα

—————————————————–

Πώς γεννιούνται οι σεισμοί;

Σεισμός είναι η δόνηση (το τράνταγμα) του εδάφους που οφείλεται στη θραύση πετρωμάτων. Είναι το στιγμιαίο αποτέλεσμα μιας μακροχρόνιας διεργασίας με την οποία συσσωρεύεται δυναμική ενέργεια σε ορισμένες περιοχές της λιθόσφαιρας, οι οποίες καταπονούνται από την πίεση που προκαλεί η μετακίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών. Σεισμοί όμως είναι πιθανόν να προηγούνται ή να συνοδεύουν τις εκρήξεις των ηφαιστείων. Yπάρχουν σεισμοί που δε γίνονται αισθητοί, ενώ άλλοι είναι τόσο ισχυροί, που προκαλούν σοβαρές αλλαγές στην επιφάνεια του εδάφους. Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα οι σεισμοί προκαλούν μετακίνηση μεγάλων βράχων και ρωγμές στο έδαφος. Η επικινδυνότητα του σεισμού οφείλεται στο ότι καταστρέφει τα έργα των ανθρώπων και προκαλεί απώλειες ανθρώπινων ζωών.

Η Σύρος τον 19ο αιώνα

Δεκ 201820

Η Ερμούπολη δημιουργήθηκε στα χρόνια του αγώνα της ανεξαρτησίας από πρόσφυγες άλλων νησιών, που γνώρισαν τις καταστροφές και τις συνέπειες του πολέμου, και των παράλιων της Μικράς Ασίας.

Έτσι κατά τη διάρκεια της επανάστασης (1821), αλλά κυρίως στο ανεξάρτητο Ελληνικό κράτος η Ερμούπολη εμφανίζεται ως το σημαντικότερο ναυτικό, ναυπηγικό, εμπορικό, αλλά και αστικό κέντρο.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Αιολική ενέργεια (+ και -)

Δεκ 20129

Aπομονωση DNA