Πάμε να παίξουμε!!!

Το παραδοσιακό παιχνίδι μας <<Τα Αγάλματα>>

Το παιδί που κάνει τη «μάνα», με το πρόσωπο
στραμμένο στον τοίχο απαγγέλλει κάποια στιχάκια ή
μετράει. -Ένα, δύο, τρία, Έτοιμη η φωτογραφία!
Σ αυτό το διάστημα, τα άλλα παιδιά παίρνουν
διάφορες πόζες, είτε το καθένα μόνο του είτε
σχηματίζοντος συμπλέγματα, ανάλογα με την
έμπνευση!  Συνέχεια

Ο πίνακας τα ρόδια του Γ. Ιακωβίδη

Γ. Ιακωβίδης “Τα ρόδια”

b0c07146

Εμπνευστήκαμε από τον τρόπο ζωγραφικής του Γ, Ιακωβίδη και δημιουργήσαμε τα δικά μας αντίγραφα. Συνέχεια

Μια κάμπια πολύ πεινασμένη!

Καλημέρα αγαπημένα μου παιδιά!!!

Πατήστε εδώ για να δείτε μια παρουσίαση που έχω φτιάξει για εσάς

Παιδιά μου δεν θέλω να σας κουράσω, μιας και ο καιρός είναι καλός και σίγουρα βγαίνετε για παιχνίδι, μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε από αυτά που σας προτείνω ή και κανένα!!!!

Σας φιλώ και περιμένω τη στιγμή που θα πάμε πάλι στο σχολείο μας!!!

Ταξιδιωτικός Οδηγός της Ιτέας και μένουμε σπίτι … μαζί!

Αγαπημένα μου παιδιά, καλημέρα σας !!!!

Το έργο μας «Μένουμε σπίτι…μαζί» έφτασε στο τέλος.

Ο Άκης Σπιτάκης ζητάει από εσάς να δημιουργήσετε έναν ταξιδιωτικό οδηγό ώστε να γνωρίσουν την πόλη μας, την όμορφη Ιτιά μας και τα άλλα σχολεία που ήταν μαζί μας σε αυτό το έργο.

Πάρτε τη φωτογραφική μηχανή και φωτογραφίστε, την  παραλία που κάνετε μπάνιο ή το κοντινότερο βουνό ή ένα μουσείο ή ένα γλυκό ή φαγητό το οποίο γίνεται μόνο στην Ιτιά μας όπως το Νεράντζι  .

Τις φωτογραφίες σας παιδιά μου ,θα τις αναρτήσετε εδώ ή θα τις στείλετε στο  email.

Μπορείτε να δείτε την αίθουσα του μουσείου μας εδώ.

Σας στέλνω πολλά πολλά φιλιά!!!!

fvto selidas

Μένουμε σπίτι…μαζί και πάμε μουσείο!!!

Αγαπημένα μου παιδιά, καλημέρα!!!!

Η 18η Μαΐου έχει ορισθεί ως Διεθνής Ημέρα Μουσείων , γιορτάζουν τα μουσεία μας!!!!

Είστε έτοιμοι για  μια περιπέτεια που είμαι σίγουρη πως θα σας μείνει αξέχαστη;

Ξεκινάμε πρώτα από το εισιτήριο. Ναι για να μπείτε στο μουσείο πρέπει να έχετε το  εισιτήριο.

Αυτό είναι το μαγικό σας εισιτήριο!

Για να μπείτε στο μουσείο πρέπει πρώτα να βρείτε το μαγικό στοιχείο που κρύβεται στο εισιτήριο. Για να γίνει αυτό , θα ζωγραφίσετε μια ζελατίνα κόκκινη και να την τοποθετήσετε μπροστά από το τετράγωνο της κρυμμένης  εικόνας , ώστε να μπορέσει να αποκαλυφθεί το κρυμμένο αντικείμενο. Για να καταλάβετε  καλύτερα τι ακριβώς θα κάνετε δείτε το παρακάτω βίντεο.

Αφού λοιπόν έχετε πάρει το εισιτήριο πρέπει τώρα να βρείτε τον μυστικό κωδικό που υπάρχει κρυμμένος σε έναν από του πίνακες που υπάρχουν στο παρακάτω παιχνίδι.

Η περιπέτεια συνεχίζετε! Τώρα θέλω να ψάξετε κάτι παλιό που έχετε στο σπίτι σας. Μπορεί να είναι ένα παιχνίδι ή ότι άλλο θέλετε εσείς . Αφού το βρείτε τοποθετήστε μια ταμπελίτσα με το όνομά του και με τη βοήθεια της μαμάς γράψτε λίγα λόγια για το πολύτιμο θησαυρό σας!!! Το φωτογραφίζετε και μου στέλνετε τη φωτογραφία στο email μου μέχρι την Παρασκευή. Εγώ θα τα συγκεντρώσω και θα φτιάξω το δικό μας ψηφιακό μουσείο!

Παρακάτω μπορείτε παιδάκια μου να δείτε ένα βίντεο και ένα βιβλίο . τα οποία εξηγούν τι είναι το μουσείο, φτιαγμένα από τις κυρίες Αναστασία Καλογιαννίδου και Σοφία Καλπάκη.

Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά με πολλά πολλά φιλιά!!!!!

Η κυρία σας που σας αγαπά πολύ!!!!

protomagia

Πρωτομαγιά με τον Άκη Σπιτάκη!!!

Γεια σας  γλυκά μου παιδάκια!!!!

Ο Μάιος μας έφτασε εμπρός βήμα ταχύ και την Πρωτομαγιά του 2020  εμείς μένουμε  σπίτι μαζί!!!!

Ας φτιάξουμε μαζί  τον Άκη Σπιτάκη  ένα διαφορετικό στεφάνι για την πόρτα της καρδιάς μας!

Τις φωτογραφίες παιδιά μου θα τις στείλετε στο email .

Καλή πρωτομαγιά και καλό μήνα παιδάκια μου!!!!

Υπομονή θα βρεθούμε σύντομα, σας αγαπώ πολύ!!!!!

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning “Εφευρέτες παιχνιδιών… οι ανακυκλωτές της χαράς”!!!

Γεια σας, γλυκά μου ζουζουνάκια!!!!

Μικροί μου εφευρέτες έφτασε η 3η αποστολή του προγράμματός μας “Εφευρέτες παιχνιδιών… οι ανακυκλωτές της χαράς”!!!

Είμαστε έτοιμοι;;; Πάμε λοιπόν να φυτέψουμε σε γλάστρες αλλά κάπως διαφορετικές…

Διαβάστε με τη βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά την αποστολή και ξεκινήστε! Μπορείτε να φυτέψετε ότι επιλέξετε εσείς!!!!

Για να  θυμηθείτε  πως είχατε  φυτέψει στο νηπιαγωγείο μας δείτε το παρακάτω βίντεο.

Επίσης δείτε κι ένα πολύ ωραίο βίντεο που μας δείχνει πως μεγαλώνει ένα λουλούδι.

Εφευρέτες μην ξεχάσετε να αναρτήσετε τις φωτογραφίες στο padlet εδώ