Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, Τ’ αγνάντεμα

0

Συγγραφέας: ΣΑΡΔΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ | Κατηγορία ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, Χωρίς κατηγορία | , στις 13-01-2020

Στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Γ’ Γυμνασίου διαβάζουμε το διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη “Τ’ αγνάντεμα”.

Έτσι, συνομιλούμε για λίγο με τον ποιητή, για τον οποίο ο νομπελίστας Γ. Σεφέρης στο δοκίμιό του για τον Μακρυγιάννη έγραφε:

«Ο Μακρυγιάννης είναι ο πιο σημαντικός πεζογράφος της νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας, αν όχι ο πιο μεγάλος, γιατί έχομε τον Παπαδιαμάντη»

Αλλά και ο έτερος νομπελίστας Έλληνας ποιητής, Οδυσσέας Ελύτης, έγραψε στο Άξιον Εστί :

“Οπου και να σας βρίσκει το κακό, αδελφοί,/ όπου και να θολώνει ο νους σας/ μνημονεύετε Διονύσιο Σολωμό/ και μνημονεύετε Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη”.

Ακόμη και ο Κ.Π. Καβάφης τον χαρακτήριζε ως «την κορυφή των κορυφών».

Για τον “ακέραιο κυρ Αλέξανδρο”, όπως τον αποκάλεσε ο Νίκος Καρούζος στη συλλογή του Χορταριασμένα Χάσματα, είναι αφιερωμένο το παρακάτω εξαιρετικό βίντεο-αφιέρωμα:

Ας παρακολουθήσουμε στη συνέχεια τη θεατρική απόδοση του διηγήματος του σχολικού βιβλίου  της Γ΄Γυμνασίου, έτσι όπως παρουσιάστηκε από την Εταιρεία Τέχνης “Βιολέττα”.

Μαθητές από το Γυμνάσιο Γαστούνης το 2015 επιχείρησαν μια πρωτότυπη ψηφιακή αφήγηση του συγκεκριμένου διηγήματος:

Τέλος, στο πλαίσιο του Διαγωνισμού ραδιοφωνικού μηνύματος και τραγουδιού – Καν’ το να ακουστεί 2018, οι μαθητές του ΓΕ.Ε.Λ. της Ριζαρείου Σχολής δημιούργησαν το ακόλουθο βίντεο με θέμα τη λαϊκή παράδοση της Σκιάθου για τη Φλανδρώ.