Χειροποίητες μετα….μορφώσεις!!

Ιδέες για κατασκευές για μικρούς και μεγάλους

Μορφές τέχνης στο Νηπιαγωγείο

Ιαν 20194

Φέτος μιας και έχω αναλάβει το ολοήμερο τμήμα του Νηπιαγωγείου αποφάσισα να ασχοληθώ με όλες τις μορφές τέχνης και μέσα από αυτή τα παιδιά να πειραματιστούν και να εμπεδώσουν γνώσεις σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα. Είναι ένας τρόπος να περάσουν τα παιδιά πιο χαλαρά και δημιουργικά  το “δύσκολο” ωράριο του ολοημέρου, χωρίς να φορτώνονται με επιπλέον εργασίες.

Αφού λοιπόν μιλήσαμε για τον Καντίνσκυ και είδαμε έργα του, τα παιδιά έφτιαξαν τους ομόκεντρους κύκλους του Καντίνσκυ και αφού τους έκοψαν δημιουργήσαμε ένα κολάζ όπου ο κάθε κύκλος έχει “μεταμορφωθεί” σύμφωνα με τη φαντασία των παιδιών.

Όπως βλέπετε ο κύκλος έχει διάφορες χρήσεις: ρολόι, λουλούδι, στόχος, ο αριθμός οχτώ, μία χελώνα, το γράμμα ρ κ.α.

Στην ίδια λογική με τους ομόκεντρους κύκλους κάναμε τρίγωνα και τα μεταμορφώσαμε σε κάτι διαφορετικό ο καθένας!!

Έγινε μία σκηνή.

Ένας δεινόσαυρος.

Το τρίγωνο σήμα σε ένα δρόμο.

Ένα σημαιάκι σε μια γιρλάντα.

από κάτω από: Τέχνη στο Νηπιαγωγείο| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μορφές τέχνης στο Νηπιαγωγείο

Τα σχόλια είναι κλειστά.

κοσμήματα