Παρακάτω περιγράφω τον τρόπο που χρησιμοποιώ για να βαθμολογώ τις προφορικές επιδόσεις στο ΕΠΑΛ κατά τη διάρκεια των τετραμήνων.

Ο προφορικός βαθμός του κάθε τετραμήνου υπολογίζεται με μια δυναμική διαδικασία εβδομαδιαίας βαθμολόγησης. Ειδικότερα για τις 15 εβδομάδες διδασκαλίας του πρώτου τετραμήνου ο κάθε μαθητής βαθμολογείται με Α ή Β ή Γ.
Οι μαθητές που επιδεικνύουν φιλότιμες προσπάθειες για την κατανόηση της διδαχθείσας ύλης και συμμετέχουν στη διαδικασία της διδασκαλίας βαθμολογούνται με Α.  Αντίθετα οι μαθητές οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για το μάθημα και δεν προσπαθούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία βαθμολογούνται με Γ. Τέλος οι μαθητές οι οποίοι βρίσκονται σε μια ενδιάμεση κατάσταση βαθμολογούνται με Β.
Η παραπάνω διαδικασία βαθμολόγησης επαναλαμβάνεται κάθε Παρασκευή και τα αποτελέσματά της ανακοινώνονται στους μαθητές κάθε Δευτέρα. Εάν κάποιος μαθητής δεν επιθυμεί την ανακοίνωση της εβδομαδιαίας βαθμολογίας του στην αίθουσα υπάρχει δυνατότητα να σταλθεί με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή με κάποιον άλλο τρόπο που θα εξασφαλίζει τη μη γνωστοποίησή του σε τρίτους. Αποτέλεσμα της διαδικασίας αυτής είναι στο τέλος του τετραμήνου να έχουν συγκεντρωθεί 15 βαθμολογίες (μία για κάθε εβδομάδα). Επιπροσθέτως οι μαθητές θα κληθούν κατά τη διάρκεια του κάθε τετραμήνου να συντάξουν 5 γραπτές εργασίες (μικρής έκτασης) οι οποίες θα βαθμολογηθούν επίσης με Α ή Β ή Γ.  Με αυτόν τον τρόπο θα συγκεντρωθούν 20 βαθμολογίες στο τέλος του τετραμήνου. Κάθε Α θα δίνει 1 βαθμό. Κάθε Β δίνει 1/2  του βαθμού. Κάθε Γ δίνει 1/4 του βαθμού .

Παραδείγματα:

• μαθητής που έχει συγκεντρώσει 20 Α θα πάρει 20 στον προφορικό βαθμό του τετραμήνου
  • μαθητής που θα συγκεντρώσει 12 Α, 4 Β και 4 Γ θα πάρει 12(από τα Α)+2(από τα Β)+1(από τα Γ) = 15 στον προφορικό βαθμό του τετραμήνου.

Ο παραπάνω τρόπος βαθμολόγησης δίνει μια ξεκάθαρη εικόνα της πορείας της προσωπικής συμμετοχής του κάθε μαθητή στη διαδικασία της διδασκαλίας. Ο μαθητής γνωρίζει την πορεία του και μπορεί να την αλλάξει αυτόβουλα. Η ανατροφοδότηση είναι εβδομαδιαία αντί για τετραμηνιαία. Οι γραπτές εργασίες βοηθάνε ιδιαίτερα στο ανέβασμα του βαθμού.