Δραστηριότητες με κάρτες για να μάθουν τα παιδιά καλύτερα το άθλημα του ποδοσφαίρου. Πλαστικοποιώ τις κάρτες και φτιάχνω με velcro τις παρακάτω δραστηριότητες. Οι εικόνες για τις 2 πρώτες δραστηριότητες προέρχονται από παιδικά βιβλία αθλητικού περιεχομένου και από παιχνίδι με κάρτες ποδοσφαίρου. Για την 3η δραστηριότητα μπορείτε να βρείτε εικόνες που εσείς επιθυμείτε να συμπεριλάβετε στη λίστα σας. Στο μενού “κάρτες εκμάθησης” υπάρχουν ορισμένα παραδείγματα.
Βάζω στη σειρά τις κάρτες…έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να περιγράφουν μια φάση από έναν αγώνα ποδοσφαίρου.
2.
Τα παιδιά περιγράφουν τι βλέπουν στην εικόνα και μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τις αντίστοιχες φάσεις ενός αγώνα ποδοσφαίρου, καθώς και τους διαιτητές και τον τερματοφύλακα.
3.
Τα παιδιά αντιστοιχούν τις κάρτες στο κατάλληλο άθλημα, έτσι μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα αθλήματα του μπάσκετ και του ποδοσφαίρου.