Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας των κερκυραϊκών από την Ιστορία του Θουκυδίδη συζητήσαμε με τους μαθητές του Α1 και του Α2 τα χαρακτηριστικά και τις συνέπειες των εμφυλίων πολέμων. Μ’ αυτή την αφορμή οι μαθητές συνεργάστηκαν διαδικτυακά με το εργαλείο breakout sessions της webex και αναζήτησαν στοιχεία για εμφυλίους πολέμους της σύγχρονης εποχής. Οι εργασίες τους παρουσιάζονται παρακάτω:

Οι μαθητές του Α2 Δήμου Βασίλης, Καμπούρης Μιχάλης, Καμπουρίδης Μάριος και Μαγγενάκης Κοσμάς  για τον ελληνικό εμφύλιο:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθήτριες του Α1 Βαχτσιόλη Άννα, Βαχτσιόλη Ευαγγελία, Βλάχμπεη Χριστίνα, Γκότση Άννα Μαρία και Καρακόλιου Νικολέτα για τον εμφύλιο στο Ελ Σαλβαδόρ:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθητές του Α2 Ευγενίδου Αναστασία, Θύμιαρου Δήμητρα, Καρακούτης Γιώργος, Κρέτσης Κωνσταντίνος και Λίλλης Κώστας για τον ισπανικό εμφύλιο:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μθήτριες του Α1 Ακριτίδου Ελένη, Βουζούκα Μαρία, Δαλγκίτση Νικολέτα και Δομουχτσή Αφροδίτη για τον αμερικανικό εμφύλιο:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθήτριες του Α2 Ζαμάνη Κωνσταντίνα, Κεραμιτσή Μαρίνα, Λίγκα Δήμητρα και Λογοθετίδου Δέσποινα για τον πόλεμο στη Σιέρα Λεόνε:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθήτριες του Α1 Αλεξανδροπούλου Δήμητρα, Γεωργιάδου Ιωάννα, Σαββίδου Αναστασία και Χατζηαξιάρη Άννα Μαρία γαι τον πόλεμο της Μπιάφρα:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθητές του Α2 Ιορδανίδης Άγγελος, Ιορδανίδης Βασίλης, Μπαΐρας Δημήτρης και Τσιπλάκης Παράσχος για τον ρωσικό εμφύλιο:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθητές του Α1 Αυγέρης Χρήστος, Βραμπάκης Κυριάκος, Δεληγκιόζης Πολυχρόνης και Δημητρίου Δημήτρης επίσης για τον ρωσικό εμφύλιο: