Με αφορμή τη διδασκαλία των παραγράφων 16-23, κεφ.2 από τα Ελληνικά του Ξενοφώντα που αναφέρονται στο τέλος του Πελοποννησιακού πολέμου και στους όρους που επέβαλε η Σπάρτη στην ηττημένη Αθήνα, δυο ομάδες μαθητών από το Α2 αναζήτησαν τις συνθήκες με τις οποίες έληξαν οι δυο παγκόσμιοι πόλεμοι της σύγχρονης εποχής. Κατά την παρουσίαση των αντίστοιχων εργασιών οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν την αντιστοιχία των γεγονότων και να συμπεράνουν ότι οι όροι που επιβάλλονται στους ηττημένους ενός πολέμου παρουσιάζουν ομοιότητες ανεξάρτητα από την εποχή.

Η εργασία των μαθητών Καντούρη Βαγγέλη και Λίλλη Δημήτρη για το τέλος του Α’ παγκοσμίου πολέμου:

Δείτε το στο slideshare.net

Η εργασία των μαθητών: Καράμπελα Ευριπίδη, Λαμπρινού Ηλιάνας, Λεμονιά Θανάση και Μπογιατζή Ευθύμη για τις συνθήκες με τις οποίες έληξε ο Β’ παγκόσμιος πόλεμος:

Δείτε το στο slideshare.net