ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ Ε΄ ΤΑΞΗΣ

Για μαθητές και μαθήτριες που θέλουν να προετοιμαστούν

για τη φοίτησή τους στην Στ΄ τάξη.

Αν είσαι μαθητής ή μαθήτρια που θα φοιτήσει στην Στ΄ τάξη και θέλεις να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου στα μαθηματικά, είσαι στη σωστή σελίδα.

Με κλικ πάνω σε πολύχρωμα ανθρωπάκια θα θυμηθείς όσα θα σου χρειαστούν και θα τα εφαρμόσεις σε online φύλλα εργασίας.

Στα διαδραστικά, online φύλλα εργασίας θα μπορείς:

• να αξιολογείς μόνος/η σου την προσπάθειά σου
  • να την επαναλάβεις όσες φορές θέλεις
  • να μου την στείλεις, αν το επιθυμείς.(Με χαρά θα σου απαντήσω στα σχόλια κάτω από το άρθρο!)

(Το πώς μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά δες το ΕΔΩ.)

Ξεκινάμε;

Α΄ μέρος

Πολλαπλασιασμοί και διαιρέσεις με 10, 100, 1000 και με 0,1 ή  0,01 ή  0,001

Θυμάσαι πώς πολλαπλασιάζουμε ακεραίους με το 10, 100, 1.000;

Ισχύει ο ίδιος κανόνας για τους δεκαδικούς αριθμούς;

Ο κανόνας για τη διαίρεση με 10, 100, 1.000 είναι ίδιος

και στους ακέραιους και στους δεκαδικούς αριθμούς.

Θυμάσαι τον «ανάποδο» κανόνα στους πολλαπλασιασμούς ακεραίων και δεκαδικών με 0,1 ή 0,01 ή 0,001;

Και τα «ανάποδα» ή καλύτερα τα αντίστροφα συνεχίζονται και στη διαίρεση ακεραίων και δεκαδικών με 0,1 ή 0,01 ή 0,001.

ΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΟΣΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑΜΕ!

Όλες τις παραπάνω ασκήσεις θα τις βρεις στο online διαδραστικό φύλλο εργασίας  «Πολλαπλασιασμοί και διαιρέσεις με 10, 100, 1000 και με 0,1 – 0,01 – 0,001».

Αν κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς σου χρειαστείς βοήθεια, κάνε κλικ στα παιδάκια μέσα στο φυλλάδιο!

Ολοκλήρωσε την προσπάθειά σου και έλεγξε τα αποτελέσματά της πατώντας:Μπορείς να λύσεις όσες φορές θέλεις το φύλλο εργασίας. Μπορείς και να μου το στείλεις. Θα χαρώ να σου απαντήσω στα σχόλια αυτού του άρθρου.

Β΄ μέρος

Σύγκριση κλασματικών αριθμών με την ακέραια μονάδα

Μετατροπές στις μορφές των αριθμών

Ισοδύναμα κλάσματα – Απλοποίηση κλασμάτων

Κάνε κλικ στην παρακάτω εικόνα για να μπεις στο επόμενο online διαδραστικό φύλλο εργασίας με ασκήσεις και ενημερωτικές καρτέλες υπενθύμισης μαθηματικών κανόνων.

Γ΄ ΜΕΡΟΣ

Σύγκριση ετερώνυμων κλασμάτων

Πράξεις με κλάσματα

Προβλήματα με κλάσματα

Κάνε κλικ στην τελευταία εικόνα για να μπεις στο online διαδραστικό φύλλο εργασίας με το οποίο ολοκληρώνεται η επανάληψή μας! Νέες ασκήσεις και ενημερωτικές καρτέλες υπενθύμισης μαθηματικών κανόνων θα σε βοηθήσουν να θυμηθείς όσα θα χρειαστείς στη νέα σου τάξη!

Καλή επανάληψη!