Συμμετέχοντας στο 3ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας

3ο παιδαγωγικό συνέδριο ΗμαθίαςΜε ιδιαίτερη χαρά και τιμή το σχολείο μας, το 6ο Δ.Σ. Νάουσας, συμμετείχε στο 3ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας με την εισήγηση «Γράψε το δικό σου παραμύθι». Το συνέδριο είχε ως θέμα του την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα «Γράψε το δικό σου παραμύθι» υλοποιήθηκε από τους μαθητές μου τη σχολική χρονιά 2020 – 2021. Κατά τη διάρκεια της καραντίνας και λίγο πριν τα Χριστούγεννα τα «εκτάκια» μου  έγραψαν διαδικτυακά τα δικά τους μοναδικά, εκπληκτικά παραμύθια αξιοποιώντας τεχνικές δημιουργικής γραφής.

Η ψηφιακή βιβλιοθήκη του σχολείου (e- βιβλιοθήκη μας) , που οργάνωσα την ίδια χρονιά και τη λειτούργησα μαζί με τη διευθύντρια του σχολείου μας, η ψηφιακή μας παραμυθοτράπουλα με υλικό από τον ιστοχώρο δημιουργικής γραφής , «Ένα κείμενο μια εικόνα» , τα φανταστικά διώνυμα του Ροντάριήταν κάποιες από τις πηγές έμπνευσης των παιδιών.

Με ένα απλό κλικ στους συνδέσμους, που ακολουθούν, μπορεί κανείς να περιηγηθεί:

⇒ στη σχολική μας βιβλιοθήκη

⇒ στα παραμύθια των παιδιών

⇒ στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής στον οποίο συμμετείχαν τα παιδιά μας με τα παραμύθια τους

⇒ στα αποτελέσματα του διαγωνισμού

⇒ στις απονομές βραβείων στον χρυσό, τον αργυρό και τον χάλκινο παραμυθά μας

⇒ στα τεύχη με τις ιστορίες των μαθητών/τριών μας με τα φανταστικά διώνυμα του Ροντάρι:

τεύχος 1 (ο τροχός με τα διώνυμα)

τεύχος 2 (πέτρα – τσιζ κέικ)

τεύχος 3 (φανταστικά διώνυμα 2)

τεύχος 4 (τρεις τροχοί, ένα τριώνυμο)

Για όσους/ες εκπαιδευτικούς το επιθυμούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μαζί με όλο το υλικό του είναι διαθέσιμο ΕΔΩ!

Η ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ