Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ανακοινώσεις σχολείου, ανακοινώσεις τάξης, εκδηλώσεις σχολείου

«Γυμνάσιο Ερχόμαστε»

Στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Γυμνάσιο ερχόμαστε», για την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών της Στ΄ τάξης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, η Ψυχολόγος, Κυριακή Τηλενίκη και η Κοινωνική Λειτουργός , Ελένη Καλαϊτζοπούλου, μέλη της ομάδας ΕΔΕΑΥ του Σχολείου μας, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της Στ΄ τάξης, Τσάντζου Ελένη και τη Διευθύντρια του σχολείου Λαφάρα Αναστασία, πραγματοποίησαν στην αίθουσα της Στ΄ τάξης, δράσεις διεπιστημονικής παρέμβασης.

Στόχοι των δράσεων ήταν οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης:

• Να εκφράσουν σκέψεις, ανησυχίες και συναισθήματα, φόβους, ελπίδες και όνειρα σχετικά με το μεγάλωμά τους και το πέρασμα στο Γυμνάσιο.
  • Να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για το νέο τους σχολείο.
  • Να ευαισθητοποιηθούν σε δεξιότητες, που μπορούν να δράσουν προστατευτικά στο μεγάλωμά τους, να αναγνωρίσουν δυνατά τους σημεία και αδυναμίες και να κινητοποιηθούν, μέσα σε μια ατμόσφαιρα σεβασμού, ομαδικότητας και ενδιαφέροντος.