Δημοσιευμένο στην κατηγορία ανακοινώσεις τάξης, εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ΥΛΙΚΟ e- daskalas

e- Γ2 τάξη μας (εβδομάδα από 6 έως 10/4/2020)

1η ενότητα

4 δραστηριότητες δημιουργικής απασχόλησης

Παρακολουθήστε το βίντεο ΠΡΩΙΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ. Ακούστε και διαβάστε τους στίχους του Μιχάλη Στασινόπουλου και απολαύστε τη μουσική του μεγάλου μας συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.

Αν θέλετε προσπαθήστε να μάθετε την προσευχούλαΗχογραφήστε τη φωνούλα σας και στείλτε μου το αρχείο ήχου που θα δημιουργήσετε.

Εικονογραφήστε την και στείλτε μου τις ζωγραφιές σας.

Γράψτε τη δική σας προσευχούλα.

Ξυπνήστε ένα πρωί και πριν κάνετε οτιδήποτε άλλο ανοίξτε το παράθυρό σας ή βγείτε -καλά ντυμένοι, ακόμα κάνει κρύο- στο μπαλκόνι σας.

Σηκώστε τα ματάκια σας ψηλά στον ουρανό. Σκεφτείτε όλα τα καλά, που έχετε στη ζωή σας κι ας είστε μέρες τώρα μέσα στο σπίτι! Σκεφτείτε όλα εκείνα τα παιδάκια που δεν έχουν όσα έχετε εσείς και πείτε μια μικρή προσευχούλα. Τη δική σας προσευχούλα.

Να έχει μέσα τα ευχαριστώ, που θέλετε να πείτε και όσα θέλετε να παρακαλέσετε για εσάς και για τα παιδάκια, που μπορεί να μην είναι τόσο τυχερά όσο εσείς.

Θα μου δώσετε μεγάλη χαρά, αν μου γράψετε κάπου αυτήν την προσευχούλα και μου τη στείλετε!

2η ενότητα

Παρακολουθήστε στο κανάλι του σχολείου μας το βίντεο «ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ»

Μικροί/ές μαθητές/ριες του σχολείου μας μαγειρεύουν στο σπίτι τους τις αγαπημένες τους συνταγές και βιντεοσκοπούν τους εαυτούς τους.

(Οι μάγειρες/ισσες, οι ζαχαροπλάστες του βίντεο ήταν μαθητές μου στην Στ΄ τάξη τότε. Φέτος αυτά τα παιδιά δίνουν Πανελλήνιες! Ας ευχηθούμε σε όλα τους καλή επιτυχία!)

Στα δικά μας τώρα!

Τι θα λέγατε να κάνετε κι εσείς ό,τι έκαναν τα παιδιά στο βίντεο; Να μαγειρέψετε δηλαδή με το μπαμπά ή τη μαμά σας;

Έρχονται μέρες γιορτινές! Σε κάθε σπιτικό όλο και κάποιο γλυκό ή αλμυρό θα μοσχοβολήσει. Βοηθήστε την/τον δημιουργό του και στείλτε μου το βιντεάκι με τις δημιουργίες σας ή απλά φωτογραφίες με τα δημιουργήματά σας ή μόνο…  τη συνταγή!

Μέρες που έρχονται όλοι έχουμε «ανάγκη» από νηστίσιμες αλλά κυρίως από  γιορτινές συνταγές…

Η δική μου προσφορά –συνταγή, μία συνταγή για ένα γλυκό που όλοι αγαπάμε:

Ενότητα 3η

Ζωγράφισα σε ένα χαρτί, για εσάς,  μία πασχαλινή λαμπάδα.

Τη φωτογράφισα και την μετέφερα σε ένα αρχείο pdf.

Μπορείτε να την εκτυπώσετε και να τη χρωματίσετε.

Την ίδια ζωγραφιά την έκανα και καρτούλα για ευχές.

Μπορείτε να γράψετε σ’ αυτήν τις ευχές σας και να τη στείλετε σε εμένα και σε όσους αγαπάτε! ΛΗΨΗ ΑΡΧΕΙΟΥ: ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΓΙΑ ΕΥΧΕΣ

Μπορείτε να μην κάνετε τίποτα από τα παραπάνω και να δημιουργήσετε όπου και όπως θέλετε, τη δική σας πασχαλινή κατασκευή και να μου  στείλετε τη φωτογραφία της!

Ενότητα 4η

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ)

Κάντε κλικ στην εικόνα ή στο σύνδεσμο κάτω από αυτήν και παίξτε το παιχνίδι ξάνα και ξανά μέχρι να πετύχετε τους περισσότερους βαθμούς που μπορείτε.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!