Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ανακοινώσεις τάξης, εκδηλώσεις σχολείου, Ευέλικτη Ζώνη Δ΄ τάξης

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Συνεχίζοντας τις δράσεις του εκπαιδευτικού μας προγράμματος «Γίνε ο ήρωάς του» επισκεφτήκαμε διαδικτυακά μια κτηνιατρική κλινική στην Κύπρο και μιλήσαμε με τον κτηνίατρο κ. Γιάννη Τούπο.

Ο κ. Τούπος είναι Ναουσαίος. Σπούδασε κτηνιατρική στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και ήταν μέλος της ΕΔΚΕ (Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος). Συνεργάστηκε με το σχολείο μας και στο παρελθόν στο πλαίσιο εκπαιδευτικών προγραμμάτων με θέμα τη φιλοζωία. Τον τελευταίο καιρό εργάζεται σε μία κτηνιατρική κλινική στην Κύπρο.

Ανταποκρίθηκε άμεσα και με μεγάλη προθυμία στο κάλεσμά μας να επικοινωνήσουμε διαδικτυακά και απάντησε σε ερωτήσεις μας σχετικά με τα ζωάκια και τη φροντίδα τους.

Μας μίλησε για το πώς πρέπει να προσεγγίζει κάποιος ένα αδέσποτο.

Τι πρέπει να κάνει αν βρεθεί απέναντι σε ένα πληγωμένο ή αγριεμένο ζωάκι.

Αναφέρθηκε στις ασθένειες των ζώων και τους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς τους.

Μας εξήγησε τι είναι και πώς τοποθετείται το τσιπάκι (ηλεκτρονική σήμανση) στο σώμα του κατοικίδιου και μάθαμε γιατί είναι υποχρεωτικό να το έχει κάθε ζωάκι.

Μιλήσαμε για τον τρόπο που τα σκυλάκια και τα γατάκια πολλαπλασιάζονται και καταλάβαμε γιατί είναι τόσο αναγκαία η στείρωση  στους πληθυσμούς των αδέσποτων.

Στη συνέχεια μας ξενάγησε στο γραφείο – εξεταστήριό του. Μας έδειξε τα ενδοσκόπια, τα μικροσκόπια και άλλα εργαλεία, που χρησιμοποιεί όταν εξετάζει τους «ασθενείς» του, τα ζωάκια του.

Με τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη της κλινικής και των ιδιοκτητών των ζώων που φιλοξενούνται εκεί, ξεναγηθήκαμε στους χώρους που  νοσηλεύονται τα άρρωστα ζώα. Είδαμε ζωάκια με ορό που ανάρρωναν και άλλα τελείως υγιή που σε λίγο θα επέστρεφαν στο σπίτι τους, γατούλες που κάνανε εξαγωγή σε χαλασμένα δοντάκια τους, κουταβάκια, που μόλις είχαν γεννηθεί και περίμεναν τη μανούλα τους  να ξυπνήσει από τη νάρκωση της καισαρικής για να τα θηλάσει.

Είμαστε ενθουσιασμένοι με αυτή μας την επικοινωνία και ευχαριστούμε πολύ τον κ. Γιάννη για όσα μας είπε και όσα μας έδειξε.

Του ευχόμαστε να είναι πάντα γερός για να φροντίζει τα ζωάκια που τον έχουν ανάγκη.